Чулев со службено возило на средба со граѓани во Долно Лисиче

Законските прописи за избори и за спречување корупција и судир на интереси забрануваат користење на државни ресурси за време на кампањата.

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вечерва, во екот на изборната кампања во земјава, бил на средба со граѓани во Долно Лисиче, Скопје, како што потврдија и од неговиот кабинет.

На фотографиите од настанот може да се забележат симболи на ВМРО-ДПМНЕ, наспроти тврдењата дека Чулев присуствувал таму како министер и дека собирот не е во рамки на предизборната кампања, пишува „360.мк“.

Чулев, според сајтот, бил на средбата со службено возило, а бил придружуван од најмалку уште едно возило на МВР. Службените возила може да се забележат и на една од фотографиите од настанот. Спорд информациите, станува збор за „шкода супер“ и за „ауди 6“.

Законските прописи за избори и за спречување корупција и судир на интереси забрануваат користење на државни ресурси за време на кампањата.

Прочитајте и...  Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување
Фото: 360.мк

Од кабинетот на Чулев не негираат дека тој отишол на средбата во Долно Лисиче со службено возило, ама посочуваат дека бил таму како министер за внатрешни работи, а не како политичар, ниту, пак, во функција на изборната кампања. Нему како министер за внатрешни работи, како што велат од неговиот кабинет, му следува службено возило и 24-часовно обезбедување.

-Министерот Чулев не е ниту политичар, ниту кандидат на изборите, ниту учесник во кампањата. Тој беше службено на средба со граѓани, како министер за внатрешни работи“, велат од ксабинетот на Чулев.

Сепак, на фотографиите од настанот на кој присуствувал Чулев – единствениот член на техничката влада од редовите на опозицијата, може да се забележат симболи на ВМРО-ДПМНЕ, наспроти тврдењата дека министерот бил таму службено.

И граѓаните во лов на министри кои се возат во службени возила на митинзи

Прочитај повеќе

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат

Шилегов: Клинички центар сега е комплекс со најсовремена инфрастуктура (ФОТО)

Слободен печат

Во Индонезија заразени со Ковид-19 речиси истовремено 54 новинари

Слободен печат

Повторно тепачка во тајванскиот парламент: Пратениците корнеа столчиња и фрлаа шишиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Каде треба да гласате- Проверете дали е променето избирачкото место

Слободен печат