Четири пијалаци што ги пијат најздравите луѓе на светот кои живеат најдолго

Фото: Профимедиа

Во светот постојат сини зони во кои циркулираат стогодишници, а тим експерти се обидуваат да ги откријат тајните зошто тие живеат подолго.

Никоја во Костарика, Икарија во Грција, Сардинија во Италија, Лома Линда во Калифорнија и Окинава во Јапонија се регионите во светот каде живеат најстарите луѓе.

Во повеќето од овие региони исхраната се заснова на локалната кујна, меѓу нив постојат заеднички карактеристики од кои можеме многу да научиме.

Постојат четири пијалаци кои се вообичаени кај овие луѓе, тоа се:

Кафе

Во областите на сината зона, невозможно е да се започне денот без кафе. Истражувањата покажуваат дека кафето може да има бројни здравствени придобивки, вклучително и подобрување на когнитивното здравје, намалување на ризикот од болести поврзани со возраста како што се Паркинсонова болест и деменција и позитивно влијае на губење на тежината и намалување на ризикот од дијабетес тип 2.

Важно е да се напомене дека овие придобивки доаѓаат од самото црно кафе, без додадени шеќери или млеко.

Чај

Сите жители на сините зони редовно пијат чај. Зелениот чај е особено популарен поради многуте здравствени придобивки, вклучително и поддршка на метаболизмот, намалување на холестеролот и спречување на одредени видови на рак. Истражувањата исто така покажаа дека редовното консумирање чај може да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести и да придонесе за долговечност.

Црвено вино

Во Сардинија, повеќето луѓе секојдневно консумираат умерени количини црвено вино. Ова вино содржи антиоксиданти познати како полифеноли, кои ги штитат крвните садови од оштетување и помагаат во намалување на ЛДЛ (лошиот) холестерол. Клучно е да се напомене умереноста во консумирањето на црвено вино во комбинација со урамнотежена исхрана и физичка активност со цел да се постигне позитивен ефект врз здравјето на срцето.

Вода

Иако сите горенаведени пијалаци се корисни за здравјето, не заборавајте на обичната вода. Жителите на сината зона, како оние во Лома Линда, често ја нагласуваат важноста на хидратацијата. Пиењето доволно вода му помага на телото да одржува рамнотежа на течностите, да ги елиминира токсините и да ги извршува сите свои функции. Како што стареете, вашето чувство за жед може да слабее, па затоа е важно да останете посветени на внесот на вода во текот на денот.

Важно е да се напомене дека умереноста е клучна за сите овие пијалаци и дека секој пијалак треба да се консумира според индивидуалните потреби и стилот на живот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот