Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Кокшаров: Тоа е реалноста, во февруари сакам да бидеме комплетни!

Слободен печат
Во последниот натпревар за годинава во Лигата на шампионите, Вардар беше поразен повторно убедливо на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје од Веспрем...
Ракомет Спорт

ЛШ: Вардар немоќен пред „машината“ ВЕСПРЕМ!

Слободен печат
По вторпат сезонава Вардар загуби од Веспрем со 29:38 вечерва овојпат пред своите навивачи и остана на шестото место во групата „Б“’. Двапати израмнуваа „црвено-црните“...
Ракомет Спорт

Деца во Шведска играа ракомет и одеднаш „БУУМ“! (ВИДЕО)

Слободен печат
Се играше натпреварот меѓу У14 клубовите на Боден и Скара, кога еден пијан возач успеа со својот автомобил да го пробие ѕидот во „Викинг“ салата...
Ракомет Спорт

Вардар-Веспрем, реприза на финалето од Лигата на шампионите

Слободен печат
Со дуелот против Веспрем денеска (17.00 часот) во Скопје ќе заврши 10. од предвидените 14 кола во групната фаза во Лигата на шампионите. Европскиот шампион...
Ракомет Спорт

Триумфален крај на Еурофарм Работник во Лигата на шампионите

Слободен печат
Во премиерниот настап на елитното натпреварување, Еурофарм Работик во десет кола, оствари три триумфи (Бидасоа, Савехоф, Кокс) и дури седум порази го заврши настапот во...
Ракомет Спорт

Манасков: Поради поразите, Вардар ќе биде мотивиран

Слободен печат
Сезонава Вардар игра доста променливо и во последните две кола доживеа два порази од Киелце и од Брест Мешков. Сепак, македонскиот репрезентативец и поранешен член...
Ракомет Спорт

Светското првенство за ракометарките започна со сензационален пораз на шампионките

Слободен печат
Актуелните светски шампионки, ракометарките на Франција доживеаја вистински шок на стартот од Светското првенство во Јапонија губејќи од Јужна Кореја со 29:27. Одлучувачкиот пресврт со...
Ракомет Спорт

Тешки обвинувања за Вујо мајсторе: Им земал по 300 евра на ракометарите

Слободен печат
Ракометната федерација на Словенија неочекувано одлучи да го отпушти Веселин Вујовиќ на 40-тина денови пред стартот на Европското првенство, а одлуката ја обрасзложија со тоа...
Ракомет Спорт

Стоилов: Нашите голмани не се на потребното ниво

Слободен печат
В недела од 17.00 часот пред полните трибини во СЦ „Јане Сандански“, македонскиот и европски шампион Вардар ќе го одигра последниот натпревар за годинава во...
Ракомет Спорт

Битола и официјално го доби клубот РК Еурофарм Пелистер

Слободен печат
Утрово во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер. Во изминатите месеци...