16 C
Скопје

Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Талески: Дополнителен мотив ни беа „плукачите“ по нас

Слободен печат
Филип Талески во победата над Исланд учествуваше со четири голови кои ги постигна во последните 10 минути со што има огромен удел во историската победа...
Ракомет Спорт

Голот на Манасков со кој го реши Исланд (ВИДЕО)

Слободен печат
Дејан Манасков со голот во последната секунда ѝ донесе победа на Македонија на гостувањето кај Исланд со 34:33 во рамките на квалификациите за Европското првенство...
Ракомет Спорт

Брестовац отпиша четворица за дуелот со Исланд

Слободен печат
Селекторот Данило Брестовац по единствениот тренинг кој го имаше со репрезентативците одлучи да го скрати списокот на 16 ракометари на кои ќе смета за двата...
Ракомет Спорт

Брестовац: Подобро функционирам кога сум под притисок

Слободен печат
Македонската ракометна репрезентација со денешниот собир ги започна подготовките за двата квалификациски натпревари против добро познатиот ривал Исланд, за пласман на ЕП 2020 година. На...
Ракомет Спорт

Лазаров: Со позитивни мисли започнуваме нов циклус со Брестовац

Слободен печат
Капитенот на ракометната репрезентација е оптимистички расположен во пресрет на двата квалификациски натпревари против Исланд за пласман на ЕП 2020. Ракометарите се собраа денеска, ќе...
Ракомет Спорт

Предупредување за Вардар, ПИК Сегед го победи Веспрем и го раскрваве Манасков (ВИДЕО)

Слободен печат
Пик Сегед му упати сериозно предупредување на Вардар, противникот во четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, со победата во финалето на Купот на Унгарија. Во...
Ракомет Спорт

Шанса за ракометарките, женското ЕП се проширува на 24 селекции

Слободен печат
Европското женско првенство од 2024 година ќе биде со зголемен број на учесници, од досегашните 16 ќе се прошири на 24 селекции кои ќе бидат...
Ракомет Спорт

Брестовац принудно направи две измени

Слободен печат
Селекторот на машката ракометна репрезентација, Данило Брестовац принудно направи две дополнителни измени на списокот на повикани ракометари за претстојниот собир во пресрет на квалификациските натпревари...
Ракомет Спорт

Почна продажбата на билети за ПИК Сегед

Слободен печат
Вардар од денеска ја стартува приоритетната продажба на билети за првиот дуел против Пик Сегед во четвртфиналето во ракометната ЛШ кој ќе се игра на...
Ракомет Спорт

Португалија, Чешка и Шведска се ривалите на ракометарките

Слободен печат
Женската ракометна репрезентација на Македонија во рамите на групата 5 ќе игра против Португалија, Чешка и Шведска во квалификациите за ЕП 2020 кое ќе се...