16 C
Скопје

Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Играчите го кажаа своето, Џордан најдобар кошаркар во историјата, Харден МВП на сезоната

Слободен печат
Мајкл Џордан е најдобриот кошаркар во историјата на НБА лигата сметаат актуелните играчи. Околу 30 новинари направија анонимна анкета на 127 НБА кошаркари кои одговараа...
Кошарка Спорт

Во Либија е хаос, го бомбардираа аеродромот, нема странски новинари, што е лошо…

Слободен печат
Жељко Павличевиќ, 68-годишниот кошаркарски тренер, кој со Цибона и со Југопластика Сплит беше европски првак во 1986, односно 1991 година, стравува за сопствениот живот бидејќи...
Кошарка Спорт

Вирџинија со пресврт дојде до првата титула во НЦАА лигата (ВИДЕО)

Слободен печат
Вирџинија кавалирс за прв пат во историјата ја освои титулата во универзитетската НЦАА-лига откако во финалето на завршниот турнир во Минеаполис беа подобри од Тексас...
Кошарка Спорт

Неверојатниот Харден израмни рекорд на Џордан (ВИДЕО)

Слободен печат
Џејмс Харден продолжува со неверојатните игри сезонава, а неговиот Хјустон рокетс веќе е во плејоф ритам. Хјустон со 149:113 го совлада Феникс, Харден уфрли 30...
Кошарка Спорт

Главчев: Среќен сум затоа што на Гевгелија и донесовме трофеј

Слободен печат
Претседателот на Блокотехна, Томе Главчев беше пресреќен по освојувањето на трофејот во БИБЛ-лигата. – Се чувствувам многу добро. Среќен сум што успеавме да ја освоиме...
Кошарка Спорт

Историски успех на Блокотехна, ја освои БИБЛ-лигата

Слободен печат
Екипата на Блокотехна оствари историски успех, стана втората македонска екипа по Фени индустри (2011 г.), која триумфира во БИБЛ-лигата откако во финалето на завршниот турнир...
Кошарка Спорт

Сигурен старт во Супер лигата на Работнички и МЗТ Скопје

Слободен печат
Двата големи фаоврити за триумф во македонскиот кошаркарски шампионат, Работнички и МЗТ Скопје со победи гои започнаа настапите во Суперлигата. Работнички беше убедлив на гостувањето...
Кошарка Спорт

Филаделфија ги скроти „биковите“ за 50 триумф (ВИДЕО)

Слободен печат
Екипата на Филаделфија сиксерс со триумфот од 116:96 над Чикаго булс дојде до јубилејната 50. Победа во сезоната, Одлучувачки момент за триумфот беше третата четвртина...
Кошарка Спорт

Мијатовиќ од Блокотехна е МВП на регуларниот дел во БИБЛ-лигата

Слободен печат
Екипата на Блокотехна втора година  по ред го дава најкорисниот кошаркар во БИБЛ-лигата, овој пат признанието отиде во рацете на крилниот центар Данило Мијатовиќ. Ветеранот...
Кошарка Спорт

Блокотехна во финалето на БИБЛ лигата

Слободен печат
Екипата на Блокотехна обезбеди пласман во финалето на БИБЛ лигата откако во полуфиналната пресметка го совлада бугарскиот тим Академик Бултекс со 79:74 на завршниот Ф4...