Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер

Нова голема трагедија го потресе уругвајскиот фудбал откако Емилијано Кабрера страна третиот фудбалер од оваа држава кој се самоуби во последните шест месеци. Додека за Вилијамс Мартинез и за Сантијаго Гарсија се знае дека причина за самоубиствата беше тежок облик на депресија, во случајот со Кабрера се уште не е позната причината за неговото самоубиство. …

Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер Read More »

Реал ја прифати понудата, Варан се сели на „Олд трафорд“

„Скај Спортс“ пренесува дека нов член на Манчестер јунајтед ќе стане францускиот репрезентативец, Рафаел Варан. Со денови се шпекулираше денот кога Варан ќе пристигне на „Олд трафорд“, но денеска се договорени сите детали од трансферот. Двата клуба се договорија за висината за обесштетувањето, Јунајтед за трансферот ќе плати 50 милиони евра, а Варан го очекува …

Реал ја прифати понудата, Варан се сели на „Олд трафорд“ Read More »

Барселона и Нејмар се договорија, нема повеќе тужби

Долгогодишниот судски спор помеѓу каталонскиот тим и бразилскиот репрезентативец конечно е завршен и тоа со заеднички договор. Засега не се познати деталите од договорот, но Барселона објави дека двете страни потпишаа спогодба поврзана за сите претходни судски спорови. Исто така клубот објави дека спогодбата е постигната во пријателски тон. Односите помеѓу Нејмар и Барселона се …

Барселона и Нејмар се договорија, нема повеќе тужби Read More »

Почина Иван Топлак, легендата на Црвена звезда и на југословенскиот фудбал

Легендарниот фудбалер на Црвена звезда и поранешен селектор на репрезентацијата на СФР Југославија, Иван Топлак почина на 90-годишна возраст во Марибор. Топлак кој е роден на 21. септември 1931 година во Белград, најголемиот успех го оствари како селекторот на олимписката репрезентација на Југославија со која го освои четвртото место на ОИ во Москва 1980 година, …

Почина Иван Топлак, легендата на Црвена звезда и на југословенскиот фудбал Read More »

ПМФЛ: Шампионот Шкендија на стартот од сезоната му гостува на новиот прволигаш Тиквеш

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше одржана жрепка со која беше одреден распоредот на натпревари за новата натпреварувачка сезона во ПРВА македонска фудбалска лига. Во првото коло, актуелниот шампион Шкендија ќе гостува во Кавадарци против Тиквеш. Екипата на Брегалница воведниот натпревар ќе го одигра на домашен терен против  Шкупи. Скопје ќе гостува …

ПМФЛ: Шампионот Шкендија на стартот од сезоната му гостува на новиот прволигаш Тиквеш Read More »

ФОТО: И Пандев се вакцинираше

Горан Пандев кој ја предводеше фудбалската репрезенттација на Македонија на дебитантскиот настап на Европските првенства, се вакцинираше против коронавирус. Пандев на својот профил на Инстаграм сподели фотографија со која ги информира фановите дека се вакцинираше. На Пандев кој по Евро 2020 се прости од репрезентацијата, претстојната сезона ќе му биде последна во фантастичната кариера. Тој …

ФОТО: И Пандев се вакцинираше Read More »

Интер нема намера да го продава Лукаку

Директорот на Интер, Џузепе Бепе Марота порача дека клубот нема намера да го продава или да го стави на траснфер листата, својот најдобар играч Ромелу Лукаку. Изминатите месеци, откако Интер ја освои титулата во Серија А медиуми постојано пишуваа дека за 28-годишниот напаѓач е можно да се врати во Премиер лигата бидејќи интерес за него …

Интер нема намера да го продава Лукаку Read More »

ВИДЕО НА ДЕНОТ: Германски фудбалер по натпревар ја запроси девојката

Германскиот фудбалер Макс Крузе ја запроси девојката по денешниот натпревар на неговата репрезентација против Саудиска Арабија на Олимписките игри во Токио. Напаѓачот на Унион Берлин за време на разговорот со германската државна телевизија АРД, го зеде микрофонот, го соблече дресот и остана со маичката на која на курдски јазик пишуваше: Те сакам, ќе се омажиш …

ВИДЕО НА ДЕНОТ: Германски фудбалер по натпревар ја запроси девојката Read More »

Баерн сака да го врати Вернер во Бундеслигата

Германскиот шампион Баерн Минхен ова лето ќе се обиде да го направи тоа што не му успеа минатото, да го ангажира репрезентативецот Тимо Вернер. Вернер минатата година ја одби понудата од Баерн Минхен и одлучи од Лајпциг да се пресели во Челси во трансфер вреден 53 милиони евра. Иако Вернер за Челси постигна 12 гола …

Баерн сака да го врати Вернер во Бундеслигата Read More »