Бошњаците во Скопје поднесоа кривична пријава против лидерот на српската партија за „негирање и исмевање на геноцидот во Сребреница“

epa04766942 (FILE) A file photo dated 01 March 1994 showing Dutch soldiers of a Dutchbat convoy

Политичката партија  Демоктратска Бошњачка Партија  Бошњачкиот национален совет во Северна Македонија поднеле кривична пријава против претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија и пратеникот Иван Стоилковиќ за „негирање и исмејување на геноцидот во Сребреница“, пишуваат медиумите во регионот.

Како што е наведено во заедничкото соопштение на партиите, кривичната пријава е поднесена затоа што Стоилковиќ „геноцидот го нарекол „некрофилен Дизниленд“ поради одлуката на Министерството за надворешни работи на Северна Македонија да ја спонзорира Резолуцијата на ОН за прогласување на јули. 11 како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

„Ваков вид на говор на омраза е незаконски за сите граѓани, но особено за Бошњаците. Иако како пратеник го застапува народот, Стоилковиќ негува недемократски вредности и јавно ги искажува, а со овој чин се инкриминира“, се вели во соопштението.

Кривичната пријава е поднесена до Основното јавно обвинителство Скопје преку скопската адвокатка Едина Зекировиќ Фазлагиќ.

„Кривична пријава за сторено кривично дело Одобрување или оправдување на геноцид, злосторства против човештвото или воени злосторства чл. 407-а став 2 и став 4 и став 403 од Кривичниот законик. Геноцидот во Сребреница е потврден со бројни пресуди на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија, Меѓународниот механизам за кривични трибунали, пресудите на Европскиот суд за човекови права и пресудите на судовите во БиХ и Србија“, се вели во соопштението.

Според БСД и БНС, „наречејќи го најголемото страдање на човештвото по Втората светска војна терминот „некрофилен Дизниленд“, каде што некрофилија значи сексуално задоволство со мртвите, а Дизниленд е најголемиот детски парк во светот и термин за детска забава, останува заклучокот дека Стоилковиќ го сфаќа геноцидот во Сребреница како сексуално задоволување на мртвите деца и исмевање на страдањата што ги доживеа овој народ“.

„Обвинетиот (Стоилковиќ) поттикнува омраза кон припадниците на албанската нација во контекст на тоа што тие го натерале Министерството за надворешни работи да донесе таква одлука, која има ефект на уништување на етничките страсти. Се надеваме дека Обвинителството ќе го процесуира случајот и дека пријавениот ќе биде санкциониран, а ова ќе биде и опомена за сите останати да се воздржат од вакви или слични страшни изјави“, се вели во соопштението на БДС и БНС, политичките партии и здруженија на Бошњаците во Северна Македонија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот