Биткоинот од 27.000 долари се искачи на новото највисоко ниво во последните девет месеци

Биткоин криптовалути / Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Биткоинот пред два дена го достигна новото највисоко ниво во последните девет месеци, кое го задржа до денес, бидејќи најновите случувања во ескалацијата на банкарската криза во САД ги поттикнаа крипто-пазарите. Податоците од Cointelegraph Markets Pro и TradingView покажуваат дека BTC/USD достигна 27.025 долари на Bitstamp пред консолидацијата.

Катализаторот за новиот раст дојде во форма на податоци за билансот на состојба преку ноќ на Федералните резерви, кои покажаа дека речиси 300 милијарди долари биле инјектирани во економијата како дел од одговорот на банкарската криза.

Настанот ефективно го промени неколкумесечното отстранување на ликвидноста според квантитативното олеснување (QT) на ФЕД, што коментаторите брзо го нарекоа рестартирање на спротивниот феномен – квантитативно олеснување (QE).

„Ќе ви кажат дека не е QE, но бројките не лажат. Околу половина од падот од една година квантитативно затегнување беше избришан за една недела“, коментира трговецот, аналитичар и водител на подкаст Скот Мелкер, познат како „Волкот од сите улици“.

Биткоинот на тој начин ги следеше силните перформанси на американските акции претходниот ден.

За пазарните коментатори, постоеше верување дека нагорниот тренд може да продолжи и покрај тоа што акциите продуцираа странична акција на денот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот