17 C
Скопје

Бајден избра нов министер за одбрана: Генералот кој служеше во Ирак ќе биде првиот Афроамериканец на чело на Пентагон

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден ќе го именува пензионираниот генерал на војската, Лојд Џеј Остин за иден министер за одбрана.

Остин, кој ги надгледуваше американските сили во Блискиот исток во мандатот на претседателот Барак Обама, исто така ќе стане и првиот Афроамериканец на чело на Пентагон. Изборот на Бајден го потврдиле лица кои побарале да останат анонимни до официјалната најава.

Остин ќе треба да добие дозвола од Конгресот бидејќи поминаа помалку од потребните седум години откако служел во војска.

Остин во Ирак ја предводел 3-тата пешадиска дивизија за време на инвазијата во 2003 година. Тој се врати во Ирак на чело на американските сили во септември 2010 година и таа должност ја вршеше до 2011 година, кога САД се повлекоа.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Една година подоцна, Обама го именуваше за командант на Централната команда, задолжена за 20 земји во Блискиот исток и централна Азија.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски-Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ во процесот на приближување кон полноправно членство во ЕУ

Слободен печат

Намалување на бројот на заразени со ковид-19, но смртноста е поголема за 6 проценти во однос на минатата недела

Слободен печат

Денеска се регистрирани 1 129 нови случаи на ковид-19, а починати се 27 лица

Слободен печат

Нови 3.572 случаи на коронавирус во Србија, починаа 35 лица

Слободен печат

Здружението на правници Роми ќе поднесе кривична пријава за инцидентот во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар