Апстинирањето од секс е лошо за здравјето

Ако во животот сте имале сексуални односи, а потоа сте прекинале, поподложни сте на разочарување и пад во депресија од лицата кои не го искусиле тоа. Но, во телото се случуваат и други промени кои всушност може да бидат проблеми.

Мускули

Не е вистина дека вагиналните мускули се „стеснуваат“ доколку некое време немате сексуални односи. Но, мускулите забораваат како да се опуштат при следниот однос па затоа тој може да биде малку болен и оттаму доаѓа тој мит за „стеснување“ на вагината.

 Рак на простатата

Апстиненцијата ги зголемува изгледите за еректилна дисфункција кај мажите, а честите сексуални односи можат да ја намалат шансата за добивање рак на простатата.

Имунитет

Сексуалната активност позитивно влијае на имунитетот. Луѓето кои имаат чести сексуални односи се помалку болни и имаат помала склоност кон разни инфекции.

 

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат