Американци направија коронабункер, подготвени се дури и ако пандемијата трае со години (ВИДЕО)

Голем број Американците се убедени дека ги чека нуклеарна војна со страшни последици, па поради тоа масовно градат бункери и атомски скривници кои би требало да ги заштитат од евентуален напад.

Се проценува дека во САД досега се направени околу 200.000 букнери, а некои од нив изгледаат навистина импресивно.

Критичината состојбата со коронавурсот периодов натера некои Американци да преземат екстремни мерки за да ја избегнат глобалната пандемија со тоа што се преселија во бункерите кои ги изградиле или купиле.

Иако повеќето од нас се надеваат дека самоизолацијата поради пандемијата ќе заврши за неколку недели и дека животот за брзо ќе се врати во нормала, едно семејство во САД се подготвило доволно за да може да помине дури и неколку години под земја.

Прочитајте и...  Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности (ФОТО+ВИДЕО)

Семејството Гембалас пред три години купило поранешен воен бункер, изработен од бетон и челик во Јужна Дакота. Дури 575 вакви бункери во далечната 1967 година се користеле за складирање на бомби и муниција, пишува Раша Тудеј.

Засолништето има свое напојување (соларна енергија, ветер, дизел генератори) и проточна вода, но исто така и доволно сушена и конзервирана храна дури за две години.

Секој сопственик добива својот бункер за 35 илјади американски долари, а потоа може да го прилагоди.

Се проценува дека би можеле да потрошите помеѓу 30 до 150 илјади американски долари. Некои од бункерите имаат раскошни бањи, дневни соби и удобни спални соби. Судејќи според фотографиите би помислиле дека станува збор за хотели со четири ѕвездички, а не бункери, затоа што некои содржат дури и сали за вежбање, базени, кина и барови.

Прочитајте и...  ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат