Агресивните страчки се вистинска главоболка за Австралијците

Страчка / Фото EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Не трчајте, движете се во групи, носете чадор и очила за сонце на задниот дел од главата. Ова се некои од застрашувачките предупредувања што се издаваат во Австралија секоја пролет, додека страчките и луѓето ја започнуваат својата годишна војна, пишува Би-Би-Си.

Улиците и парковите стануваат бојно поле, бидејќи птиците – спуштајќи се одозгора и напаѓајќи одзади – се нафрлаат на сè што се плашат дека претставува закана за нивните пилиња.

Нивните напади често завршуваат со сериозни повреди за луѓето, а во мал број случаи дури и со смрт. Но, експертите тврдат дека страчките се погрешно разбрани, а луѓето се всушност агресори. Страчките се веројатно најполаризирачката птица во земјата.

Страчка во Австралија / Фото EPA-EFE/LUKAS COCH

Именувани по нивната сличност со евроазиската страчка, со која всушност не се многу поврзани, австралиските страчки се заштитен вид, а за некои и сакана национална икона. Како предатори на многу штетници, тие се од витално значење за екосистемите на земјата.

Тие се исто така неверојатно интелигентни – толку паметни што дури и биле фатени како си помагаат да ги одвртат научните уреди за следење – а исто така е познато дека создаваат долгорочни, значајни пријателства со луѓето.

Тие можат да се видат низ целата земја, а таква е и нивната база на фанови што во една анкета во 2017 година, страчките биле избрани за омилена птица во Австралија и во нивна чест биле подигнати огромни светилишта во два австралиски града.

Но, има и многу луѓе кои се борат да ги надминат своите лудории со „нуркачките бомби“.

„Искрено сум преплашена. Тие се тивки убијци. Само ќе ја видам оваа сенка над мојата глава како станува се поголема и поголема. Имам астма и не можам предолго да бегам од нив, еднаш дури имав напад на астма во воз, само за да побегнам од една страчка. Не знам зошто ме мразеше, но ме мразеше. Никогаш не направив ништо лошо, се колнам!“, изјавила Тионе Зилстра за Би-Би-Си.

Според истражувањата, само мал дел од машките страчки се занимаваат со вакви напади на луѓе, а кога тоа го прават, тоа е да ги заштитат своите гнезда за време на сезоната на парење, од август до ноември. Експертите велат дека тие не напаѓаат неиспровоцирани.

Но, тие исто така велат дека страчките можат да ги толкуваат едноставните гестови како трчање низ нивната територија како провокација и можат да препознаат поединечни лица.

Птиците исто така се познати по тоа што превентивно ги таргетираат велосипедистите и децата затоа што не им веруваат – велосипедистите затоа што „страчките размислуваат толку малку за маскирани лица како што луѓето мислат за крадците во банка“, а децата затоа што „можат да бидат поголем ризик“, вели проф Каплан.

За повеќето луѓе кои се нападнати од страчки, тоа најчесто завршува со исеченица или гребнатинка. Но, познато е дека постојат случаи каде страчките дури и ги заслепиле луѓето. Во последните две недели еден велосипедист објави дека птицата го повредила толку сериозно што тој требал да направи голема операција на окото.

Во 2021 година, бебе било убиено откако нејзината мајка паднала за време на нејзините напори да избегне страчка, случај што ја згрози земјата. Две години претходно еден постар човек починал од повреди на главата откако удрил со својот велосипед додека бегал од страчка која го нападнала, а во 2010 година 12-годишно момче било удрено и убиено од автомобил во слични околности.

Сепак, сериозните повреди и смртните случаи се ретки. Она што е многу почеста е човечката агресија кон птиците.

Страчка покрај споменик на кралицата Елизабета во Бризбејн, Австралија / Фото EPA-EFE/DARREN ENGLAND

Во мај, маж од Викторија бил казнет откако убил четири страчки и ранил уште две толку сериозно што биле евтанизирани. И речиси секоја година, службениците за диви животни известуваат дека пронашле ранети птици, застрелани со пиштоли, запалени, оковани со синџири, отруени или осакатени. Властите понекогаш ги убиваат и „проблематичните“ птици, а во 2021 година еден совет во Сиднеј спровел општо убивање на птиците по серија инциденти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот