АФЕРА КОЈА ГО ТРЕСЕ БАЛКАНОТ: Каде завршиле матичните клетки на родителите од Србија?

По гаснењето на компанијата „Криосејв“, швајцарска банка за матични клетки, генетскиот материјал кој родителите од Србија го оставиле на оваа фирма на чување е префрлен во Полска, пишува Блиц.рс.

Заради проблеми со кои се сретнала оваа компанија била откупена од полската банка за матични клетки „Фамикорд“ во која наводно се транспортирани околу 250.000 матични ќелии кои порано се чувале во Швајцарија, а бројни малверзации довеле до тоа швајцарското министерство за здравство да и ја одземе лиценцата на „Криосејв“.

Претставништвото на оваа банка за матични клетки во Србија е затворено, а семејствата кои дале илјадници евра останале без одговор. Како што наведува Блиц стигнал по некој мејл во кој се наведува дека „Криосејв“ склучил договор со својот подизвршител ПБКМ чија европска лабораторија е во Варшава.

Прочитајте и...  МЗ: Во последните 24 часа регистрирани 180 нови случаи на ковид-19

Сумата која родителите ја издвојувале се движела од 1580 до 1780 евра во зависност од избраниот пакет.
Според пишувањето на „Новости.рс“, само родителите во Србија повериле меѓу 8.000 и 10.000 примероци на матични клетки од своите деца и за чување на 20 години платиле по 1.800 евра. Има индиција дека овие примероци не се ни земени по предвидена процедура без која болниците одбиваат во случај на потреба да ги користат.

Новости наведува дека сите примероци од „Криосејв“, околу 250.000 се префрлени во полската „Фамикорд банка“. Некои тврдат дека без тоа депонираните клетки ќе пропаднат, затоа што „Криосејв“ останал и без течен азот со помош на кој тие се чуваат на минус 180 степени.

Прочитајте и...  Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат