Зеленски: Обезбедивме контрола врз областите во северниот дел на регионот Харков

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска изјави дека украинските сили обезбедиле контрола врз областите во северниот дел на регионот Харков каде што руските војници навлегле овој месец.

-Нашите војници сега успеаја да преземат борбена контрола над граничната област во која влегоа руските окупатори – рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Коментарите на Зеленски, по состанокот на воените и регионалните претставници во Харков, вториот по големина град во Украина, се чинеше дека се спротивставени на оние на руските претставници.

Виктор Водолацки, пратеник во Долниот дом на парламентот, Дума, изјави дека руските сили контролираат повеќе од половина од територијата на пограничниот град Вовчанск, цитиран од новинската агенција Тасс.

Водолацки рече дека откако Вовчанск ќе биде обезбеден, руските сили ќе се преселат во три града во областа Доњецк во источна Украина: Славјанск, Краматорск и Покровск.

 

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Володимир Зеленски денеска изјави дека украинските сили обезбедиле контрола врз областите во северниот дел на регионот Харков каде што руските војници навлегле овој месец.

 

„Нашите војници сега успеаја да преземат борбена контрола над граничната област во која влегоа руските окупатори“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

 

Русите тврдат дека контролираат повеќе од половина од Вовчанск

Коментарите на Зеленски, по состанокот на воените и регионалните претставници во Харков, вториот по големина град во Украина, се чинеше дека се спротивставени на оние на руските претставници.

 

Виктор Водолацки, пратеник во Долниот дом на парламентот, Дума, изјави дека руските сили контролираат повеќе од половина од територијата на пограничниот град Вовчанск, цитиран од новинската агенција Тасс.

 

Водолацки рече дека откако Вовчанск ќе биде обезбеден, руските сили ќе се преселат во три града во областа Доњецк во источна Украина: Славјанск, Краматорск и Покровск.

Ројтерс не можеше независно да ги потврди извештаите од бојното поле од ниту една страна.

Руските сили продреа во пограничните области на украинската област Харков овој месец, а руското Министерство за одбрана соопшти дека обезбедило контрола на околу 12 населени места.

Зеленски и другите украински официјални претставници објавија успех во „стабилизирањето“ на областа.

Генералштабот на украинската армија во вечерниот извештај соопшти дека ситуацијата во Вовчанск е „напната, но под контрола на одбранбените сили“.

-Руската армија денеска започна воздушен терор врз овој град. Осум наведувани бомби го погодија градот – се вели во соопштението, додавајќи дека биле извршени напади врз најмалку две други населби северно од Харков.

Украинските воени блогери рекоа дека украинските војници се воздржуваат околу Вовчанск и дека руските сили користат помалку пешадија во областа и наместо тоа пукаат од далечина, со ограничена прецизност.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот