Во Индонезија се роди суматрански носорог, кој се води како критично загрозен вид

Суматрански носорог / Фото: Handout / AFP / Profimedia

Во национален парк во Индонезија е роден критично загрозен суматрански носорог, што е трето успешно спарување помеѓу женката по име Рату и Андалас, кој бил префрлен во тој парк од зоолошката градина Синсинати во Охајо, јави Си-Ен-Ен.

Неименуваната женка се родила во саботата во националниот парк Веј Камбас на јужниот остров Суматра, објави Министерството за животна средина и шумарство на Индонезија. Министерот за животна средина и шумарство Сити Нурбаја Бакар рече дека тоа е „добра вест не само за Индонезија, туку и за остатокот од светот“.

Суматранските носорози некогаш биле пронајдени во голем број низ Југоисточна Азија, но помалку од 80 останале во фрагментирани области низ Индонезија, според Меѓународната фондација за носорози (ИРФ).

Раѓањето на животинчето претставува надеж за овој вид на кој му се заканува исчезнување поради нелегалниот лов и губењето на живеалиштата. Фотографиите споделени од Министерството за шумарство го прикажуваат новороденото носорогче, тешко околу 27 килограми, покриено со црна коса и со светли очи покрај нејзината мајка.

Суматранските носорози се најмалите носорози во светот, високи околу 1,5 метри, со просечна должина на телото од околу 2,5 метри. Тие се потесно поврзани со изумрените волнени носорози од другите видови носорози.

Според ИРФ, суматранските носорози обично живеат во густи тропски шуми, низински и висорамнини. Женките раѓаат еднаш на секои три до четири години, а периодот на бременост може да трае од 15 до 16 месеци.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот