Во Баку се апсат новинари кои истражуваат корупција во власта

Полиција во Баку/Фото: Murad Orujov / Sputnik / Profimedia

Судот во Баку, главниот град на Азербејџан, вчера го приведе шефот на независен медиум на два месеци под обвинение за шверц, според новинската агенција Туран, во уште еден потег против независните новинари во поранешната советска држава.

Според Туран, Имран Алиев, шеф на мрежата Meclis.info, која емитува вести поврзани главно со азербејџанскиот парламент, е приведен во врска со случајот против групацијата Абзас медиа.

Уште шестмина вработени во групацијата Абзас се приведени од крајот на минатата година. Полицијата во ноември минатата година објави дека пронашла 40.000 евра во готовина во канцелариите на групацијата во Баку.

Алиев беше погоден со шокер и претепан откако беше приведен на аеродромот во Баку во четвртокот, објави новинската агенција Туран.

Меѓународните групи за слобода на печатот бараат ослободување на работниците во Абзас Медиа, велејќи дека нивното апсење е обид на властите да го задушат известувањето за антикорупција.

Во рамките на истрагата за шверц се уапсени и девет вработени во независна азербејџанска телевизија.

Министерството за надворешни работи на Азербејџан го обвини амбасадорот на Европската унија за мешање во судскиот систем на земјата во јануари, откако тој рече дека е „шокиран“ од извештаите за третманот на затворените новинари.

Репортери без граници (РСФ) го рангира Азербејџан на 151 место од 180 земји во Глобалниот индекс на слободата на печатот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот