ВИДЕО: Шпанците се жалат дека голот на Роналдо требаше да биде поништен

Шпанците веруваат дека Џеси Лингард бил во офсајд позиција/Манчестер, Велика Британија/29 септември 2021/Фото: EPA-EFE/Peter Powell

Манчестер јунајтед во петтата минута од судиското надополнување во средата триумфираше со 2:1 против Виљареал во Лигата на шампионите.

Стрелец на победничкиот гол за „црвените ѓаволи“ беше Кристијано Роналдо кој уште еднаш се најде во центарот на вниманието и ги израдува навивачите на „Олд Трафорд“ на чии трибини беше и неговиот легендарен менаџер Алекс Фергусон.

Од друга страна, медиумите и навивачите од Шпанија не можат да се помират со ваквиот резултат, односно сметаат дека голот на Роналдо требаше да биде поништен.

Во овој погодок Роналдо и Џеси Лингард имаа одлична акција, а од еден агол се чини дека Лингард му сметаше на голманот на Виљареал бидејќи падна на ногата.

Судиите не донесоа никаква одлука офсајд позиција. Дел од навивачите и забележаа дека врз Лингард беше направен прекршок, па така дури и да го поништија голот на Роналдо, веројатно главниот судија ќе покажеше на белата точка поради фаулот на дефанзивецот на шпанскиот клуб.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот