ВИДЕО: Дончиќ го предводеше Далас до „брејк“ во Минеаполис и триумф во финалето во Западот

Лука Дончиќ („Далас маверикс“) на натпреварот против Минесота/фото: EPA-EFE/CRAIG LASSIG

Во првиот натпревар од финалето во Западната конференција во НБА лигата кошаркарите на Далас триумфираа на гостувањето против Минесота со 108:105 (33:27, 29:32, 21:23, 22:26) и поведе со 1:0 во серијата благодарение на одличниот Лука Дончиќ, кој постигна речиси половина од своите 33 поени во решавачката четвртина.

На средбата која најмногу се одржа во нешто поголема иницијатива на Минесота, се запре во последната четвртина. Како што започна решавачкиот дел, се чинеше дека моментумот е на страната на домашните (89:84), кои прилично се мачеа да го сопрат Ирвинг во првото полувреме, каде постигна 24 поени. И тогаш Дончиќ покажа зошто е еден од најдобрите кошаркари во светот.

Со серија 7:0 тој целосно го сврте текот на играта во Минеаполис и Далас ја презеде контролата. Тимбервулфс не можеа да погодат ништо. Серијата на Далас заврши 15:0 и во последниот час гостите водеа со +8 на седум минути до крајот – 97:89. Сепак, драмата не заврши тука. Следуваше нова серија, овој пат на домаќините. На крилата на Таунс и Едвардс, Минесота режираше серија 13:1 и водеше 102:98 со 3:37 минути до последниот судиски свиреж.

Повторно, Далас имаше одговор. Кога требаше повторно се појави Дончиќ. Словенецот и Вашингтон направија серија од 8:0 за ново водство на Далас (106:102). Маверикси потоа го подигнаа нивото на одбраната. Минесота постигна само еден кош од поле во последните три и пол минути. И тоа на Наз Рид за 104:106 на 11 секунди до крајот.

Ирвинг потоа ги погоди двата шута во следниот напад на Далас (108:104). Конели потоа беше половичен од линијата на другата страна, а во самата завршница Таунс промаши тројка за продолжение, со што стави крај на последните надежи на домашните навивачи.

Покрај 33 поени (15 во 4/4), Дончиќ забележа осум асистенции и шест скока, Ирвинг натпреварот го заврши со 30 поени, додека МекДаниелс ја предводеше листата на стрелци на Минесота со 24 поени. Едвардс имаше 19 поени, 11 скока и осум украдени топки, додека Таунс имаше 16 поени со лош процент на шут (6/20).

Следниот натпревар на програмата е ноќта меѓу петок и сабота од 02.30 часот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот