Верувале или не: Мачките можат да ни помогнат во борбата против стресот

Фото: Pexels

Стресот е сеприсутен во современиот свет, а справувањето со него станува сѐ поважно за нашето ментално здравје. Сепак, постои необичен сојузник во борбата против стресот – нашите миленици, особено мачките.

Имено, мачките покажаа неверојатна способност да пружат емоционална поддршка и да помогнат во намалувањето на анксиозноста кај луѓето.

Мачките имаат одлична способност да ги читаат човечките емоции. Нивното присуство кај сопственикот може да го намали нивото на кортизол, хормонот на стресот и да го стимулира ослободувањето на ендорфин, хормонот на среќата, покажаа некои студии.

Фото: Pexels

Понатаму, програмите за терапија со помош на мачки стануваат сè попопуларни. Во многу болници, домови за стари лица и центри за ментално здравје, мачките се вклучени во тераписките сесии како дел од програмите за намалување на стресот и подобрување на емоционалната благосостојба.

Истражувањата покажаа дека самото гледање во мачка како си игра или лежи може да ни го намали нивото на стрес и да ни го подобри расположението. Нивното присуство, нежност и смирувачка прегратка често имаат корисен ефект врз емоционалната состојба на сопственикот и општата благосостојба.

Затоа, прегрнете ја вашата мачка и покажете ѝ колку ја цените.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот