Убиена мечката која повреди петмина во Словачка

Мечка, илустративна фотографија/Фото: Uhlíř Patrik / ČTK / Profimedia

Кафеавата мечка која повреди пет лица во еден словачки град е убиена, соопшти министерот за животна средина на земјата. Видеото од мечка како трча низ улиците на Липтовски Микулаш на 17 март стана вирално. Беа потребни десет дена за да се пронајде кафеавата мечка. Таа беше убиена вчера во локалната шума. Словачката влада сега сака поголема слобода за намалување на популацијата на мечки преку селективно убивање.

Беа користени беспилотни летала и биометриска технологија за да се идентификува мечката, изјави министерот за животна средина Томас Тараба во објава на Фејсбук и им се заблагодари на сите што учествуваа во операцијата. Минатата недела беше прогласена состојба на зголемена подготвеност, во која полициски патроли интензивно патролираа низ регионот како превентивна мерка од слични напади.

Мечката, проценета од словачкиот портал Актуалити дека е стара околу три години и тешка околу 70 килограми, беше снимена како трча низ улиците на северниот словачки град претходно овој месец.

ВИДЕО | Мечка снимена како трча низ град во Словачка, двајца повредени откако животното ги нападнало

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот