Уапсен Полјак поради наводен руски заговор за атентат на Зеленски

Фото: Wojtek Jargilo - EPA-EFE

Полјак е уапсен и обвинет за планирање соработка со руските разузнавачки служби за помагање во евентуален атентат на Володимир Зеленски, соопштија властите.

Полските обвинители соопштија дека човекот, именуван како Павел К., наводно имал задача да собира информации за аеродромот во Полска што го користел претседателот на Украина.

Апсењето е извршено врз основа на украинските разузнавачки служби, додаваат тие. Властите не прецизираа дали мажот навистина пренел какви било информации. Доколку биде прогласен за виновен, може да се соочи со казна затвор до осум години. Осомничениот е во притвор, а истрагата е во тек.

Во соопштението, полските обвинители тврдат дека Павел К ги понудил своите услуги на руското воено разузнавање. Тој контактирал со Русите „директно вклучени во војната во Украина“, додаваат тие. Тие рекоа дека Павел К. имал задача да собира информации за безбедноста на аеродромот Жешов-Јасионка во југоисточна Полска.

Пред целосната инвазија на Украина, аеродромот Жешов-Јасионка бил мал регионален аеродром. Но, оттогаш стана клучен центар во огромната операција за снабдување со западна воена помош за Украина, пренесува Би-Би-Си.

Воени и товарни авиони од САД и низ Европа редовно летаат во и надвор од аеродромот за да доставуваат материјали до камионите кои чекаат што патуваат 100 километри до украинската граница. Украинскиот воздушен простор е затворен за повеќето летови, така што лидерите кои патуваат во и надвор од земјата имаат тенденција да летаат во соседните земји како Полска и да патуваат до Киев со воз.

Познато е дека Зеленски полетал од Жешов-Јасионка во странски посети. Во декември 2022 година, тој полета назад на аеродромот по посетата на Вашингтон. Други странски државници, како што е американскиот претседател Џо Бајден, транзитираа преку аеродромот на пат кон Украина.

Минатата година полските власти соопштија дека уапсиле група странски државјани под сомнение дека шпионирале за Русија. Беше објавено дека поставиле десетици камери, вклучително и некои околу аеродромот Жешов-Јасионка. Во четвртокот, соседна Германија уапси двајца наводни руски шпиони осомничени дека планирале да ја саботираат германската воена помош за Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот