Турскиот министер за надворешни во Катар имаше средба со официјален претставник на Хамас

epa11065754 Turkish Foreign Minister Hakan Fidan applauds as he attends a meeting with his Kyrgyz counterpart during the former's visit to Bishkek, the capital of Kyrgyzstan, 09 January 2024. The Turkish foreign minister is on an official visit to Kyrgyzstan. EPA-EFE/IGOR KOVALENKO

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан се сретна со шефот на палестинската милитантна организација Хамас, Исмаил Ханија, за време на посетата на Катар, објавува Анадолија.

Цитирајќи дипломатски извори, Анадолија јавила дека прашањата за кои разговарале Фидан и Ханија вклучувале прекин на огнот во војната во Газа и ослободување на заложниците.

Според медиумските написи, и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира да се сретне со Ханија во Турција викендов.

Ердоган уште еднаш ја нападна Владата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и рече дека израелскиот премиер е одговорен за смртта на илјадници деца и оти „одамна го надминал Хитлер“.

Ердоган во минатото постојано го споредуваше Нетанјаху со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер и го обвини шефот на израелската влада дека извршил „масакр“ во Појасот Газа. Израел постојано и цврсто ги отфрла изјавите на Ердоган.

Засега не се знае кога точно ќе се одржи средбата меѓу Ердоган и Ханије.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот