Трошоците за плата и инфлацијата ги мачат срспките бизнисмени

Српски динари / Фото: Архива на „Слободен печат“

Повеќе од четири петтини од претприемачите изјавиле дека нивоата на платите на нивните вработени имаат најголемо влијание врз растот на деловните трошоци, а на второ место е инфлацијата, покажуваат податоците од студијата EУ Eнтерпренеуриал Барометар.

Во формирањето на оваа студија учествуваа 106 претприемачи од цела Србија, а целта е да се добие увид во деловните трендови на српската претприемничка сцена во 2023 година.

Како што е наведено во оваа студија, промените на пазарот во последните години зависеле од многу фактори, како што се пандемијата, транспортните проблеми, воените дејствија, инфлацијата и одржливоста на бизнисот.

Бројот на претприемачи и вработени кај нив на крајот на четвртиот квартал од 2023 година изнесува 416.922, што е 17,6 отсто од вкупниот број на вработени, покажуваат податоците на Републичкиот завод за статистика (РЗС).

Во исто време, таа бројка е 11.934, односно за 2,9 отсто поголема од претходната година во истиот период, што заедно со фактот што годинашните учесници во истражувањето во висок процент, односно 46,23 отсто, ги означија условите за претприемачки бизнис во Србија како неповолни. Она што е голема промена во однос на претходните години е тоа што во 2023 година имало 4,5 пати повеќе машки претприемачи отколку жени, а тој сооднос бил 82 спрема 18 проценти, пренесува Каматица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот