Тања Фајон е хоспитализирана

Тања Фајон / Фото: EPA/DUMITRU DORU

Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон е хоспитализирана, а лекарите се сомневаат на инфекција на бубрезите.

Словенечката новинска агенција (СТА) објави дека Фајон добро се чувствува и неколку денови ќе остане во болница.

Фајон е хоспитализирана бидејќи вчера се чувствувала лошо, по враќањето од Њујорк, каде на 23 февруари на состаноците на Генералното собрание на ОН и Советот за безбедност на ОН по повод втората годишнина од руската агресија врз Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот