• украинска контраофанзива

Украинска армија тврди дека ја пробила линијата на Руската одбрана во областа на Доњецк и Запорожје

Украинските сили на јужниот фронт на Запорожје ги пробија руските линии во селото Вербове, изјави во интервју за Си-Ен-Ен , генералот Олександар Тарнавски, командант на украинските сили во регионите Доњецк и Запорожје. Тој рече дека во текот на изминатата недела, украинските сили и нивните оклопни возила ја пробиле главната одбранбена линија на Русија на јужниот …

Украинска армија тврди дека ја пробила линијата на Руската одбрана во областа на Доњецк и Запорожје Read More »