20 C
Скопје

Tag : СЗО

Вести Свет

Соработка на СЗО и Гугл за борба против дезинформации за коронавирусот

Слободен печат
Шефот на Светската здравствена организација изјави денеска дека соработуваат со Гугл за да може при пребарување за новиот коронавирус во Кина прво да се прикажат...
Вести Економија Слајдер

СЗО: Нема потреба државите да преземаат за мерки што влијат врз трговијата

Слободен печат
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави денеска дека нема потреба од држави, во обид да се запре ширењето на коронавирусот, да...
Вести Свет Слајдер

Во кои случаи СЗО прогласува вонредна состојба и кога претходно имало такви ситуации?

Слободен печат
Светската здравствена организација прогласува вонредна состојба опасна по јавното здравје на меѓународно ниво кога постои „вонреден случај” кој претставува ризик за јавното здравје за другите...
Вести Свет Слајдер

ВОНРЕДНА ВЕСТ: СЗО прогласи епидемија на коронавирусот на светско ниво

Слободен Печат
Светската здравствена организација денеска прогласи вонредна состојба на глобално ниво, откако бројот на случаи на заболени со новиот коронавирус се зголеми за повеќе од десет...
Вести Свет Слајдер

СЗО денеска повторно ќе заседава за коронавирусот

Слободен печат
Комисијата за вонредни состојби при Светската здравствена организација денеска повторно ќе заседава, третпат оваа недела, за да процени дали новиот вирус што се шири од...
Вести Свет

СЗО трет пат за една недела ќе заседава за коронавирусот

Слободен Печат
Комисијата за вонредни состојби при Светската здравствена организација утре повторно ќе заседава, третпат оваа недела, за да процени дали новиот вирус кој се шири од...
Вести Свет

СЗО: Владите сами да одлучат дали сакаат да ги евакуираат своите граѓани од Вухан

Слободен печат
Владите сами да одлучат дали сакаат да ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, кој е епицентар на епидемијата од коронавирус, соопшти денеска Светската...
Вести Свет

СЗО оцени дена заканата од корона вирусот е „висока“ на меѓународно ниво

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја ревидираше својата проценка за заканата од новата форма на коронавирусот во Кина на меѓународно ниво, оценувајќи ја дека е...
Вести Свет

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус допатува во Пекинг, каде ќе разговара со кинеските официјални претставници за борбата против ширењето на...
Вести Свет Слајдер

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданон Гебрејесус, изјави денеска дека е на пат кон Пекинг да разговара со кинеските власти и здравствените експерти...