20 C
Скопје

Tag : курц

Вести Свет

Австрија: Новата влада на Курц положи заклетва

Слободен печат
Новата австриска Влада на канцеларот Себастијан Курц денеска положи заклетва и стапи на должност. Коалицискиот Кабинет е составен од конзервативната Народна партија на Австрија на...
Вести Свет Слајдер

Курц предлага средба во Виена на високо ниво меѓу САД и Иран

Слободен печат
Претседателот на Австриската народна партија и веројатен иден канцелар на државата, предложи во Виена да се одржи средба на високо ниво меѓу Иран и САД...
Вести Свет

Курц денеска ги почнува коалициските преговори со Зелените

Слободен печат
Мандатарот за состав на идната австриска влада, лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП) Себастијан Курц и лидерот на Зелените, Вернер Коглер ги почнуваат денеска...
Вести Свет

Курц најави коалициски преговори со Зелените

Слободен печат
Мандатарот за состав на идната австриска влада, лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП) Себастијан Курц, изјави денеска дека ќе почне коалициски преговори со Зелените....
Вести Македонија

Курц: Апсолутно погрешна е одлуката за одбивање на преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Лидерот на Народната партија на Австрија Себастијан Курц ја критикуваше „западната ароганција” кон источна Европа, оценувајќи го тоа како опасен развој на настаните. Тој ја...
Вести Свет

Австријците ИЗНЕНАДЕНИ од книгата за бившиот канцелар: Што се крие во „50 нијанси на Курц“?

Слободен печат
Во еден од најголемите политички скандали оваа година, падна австриската влада. Вицеканцеларот и лидер на десничарската партија Хаинц-Кристијан Штрах тајно е снимен додека на непозната...
Вести Свет

ХАКЕРИ ВЛЕГЛЕ ВО СИСТЕМОТ НА ПАРТИЈАТА НА СЕБАСТИЈАН КУРЦ: Украдени 1.300 гигабајти податоци

Слободен печат
Три и пол недели пред преверемените парламентарни избори во Австрија, Народната партија на Себастијан Курц (ОВП) соопшти дека е хакирана. Партијата обелодени дека им се...
Вести Свет

Новата австриска канцеларка положи заклетва: Брижит Бирлеин го замени Себастијан Курц

Слободен печат
Досегашната претседателка на Уставниот суд на Австрија, Брижир Бирлеин, денеска положи заклетва како нова канцеларка на чело на преодната влада, која ќе ја води земјата...
Вести Свет

КУРЦ НЕМА ДА БИДЕ ПРАТЕНИК: Кога ќе ја предаде канцелариската фотелја, ќе започне кампања

Слободен печат
Лидерот на Народната партија на Австрија, Себастијан Курц, чија Влада вчера се распадна, нема да го преземе местото на шеф на пратеничкиот клуб на партијата,...
Вести Свет

Преодна Влада со експерти во Австрија по повлекувањето на министрите од Слободарската партија

Слободен печат
Владата во Австрија сега ќе биде водена од нови министри, односно станува збор за преодна Влада предводена од експерти, откако министрите на Слободарската партија одлучија...