Следната недела гласање за импичмент на Џо Бајден

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Претставничкиот дом на САД следната недела ќе гласа за официјален почеток на постапката за импичмент на претседателот Џо Бајден, соопшти денеска претседавачот Мајк Џонсон, додавајќи дека републиканците „немаат избор“.

Џонсон и остатокот од републиканското раководство во последниве недели размислуваа дали да одржат формално гласање за нивната повеќемесечна истрага против претседателот, која се фокусираше на деловните зделки на други членови на семејството на американскиот претседател.

Нивната досегашна истрага допрва треба да даде директен доказ дека самиот Бајден направил нешто незаконско.

Додека некои републиканци се претпазливи во врска со гласањето за импичмент, Џонсон рече дека Домот треба да ги искористи своите овластувања „во најголема мера“ во услови на конфликт со Белата куќа околу барањата за информации за Бајден и неговиот син Хантер.

Белата куќа постојано ја отфрла истрагата како „неоснована“, која всушност била со цел да го смири десното крило на Републиканците.

Републиканците долго време изјавуваа дека гласање за истрагата за импичмент е непотребно, но почнаа да се предомислуваат кога адвокатите на Белата куќа го искористија недостигот на формално овластувања на Домот за да тврдат дека целата истрага нема „уставен легитимитет“.

Републиканците имаат тесно мнозинство од 221-213 во Долниот дом.

За да помине гласањето за истрагата за импичмент, речиси сите републиканци во Претставничкиот дом ќе треба да гласаат за отповикување.

Демократите, од своја страна, тврдат дека тоа е фарса што ја користат републиканците за да го одвлечат вниманието од поранешниот претседател Доналд Трамп и неговите правни проблеми.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот