Рај на земјата во кој се прашувате ДАЛИ СУМ ЈАС ЗА РУЧЕК?

И денес постојат места на светот каде што можете да станете нечиј ручек, но не оброк на тигрите и лавовите, туку на човекојадците на кои тоа им е дел од традицијата. Понекогаш одредени делови од телото се подготвуваат брзо или споро печени и се сметаат за вистински деликатес, а посебни рецепти се поврзуваат со дополнителна сила, долговечност или здравје.

Меѓу последните човекојадци се и припадниците на племето Дани, кои живеат скоро изолирани од светот во Индонезија.

Според традиционалните верувања, оној кој ќе го изеде срцето на непријателот ќе ја преземе неговата сила и виталност. Срцето на ловецот е особено ценето, како и мозокот на мудрите луѓе и нозете на тркачите кои даваат брзина.

Прочитајте и...  Досега никој не знаеше како изгледаат: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби
Profimedia

Жените кои изгубиле член од семејството во знак на жалост ги сечат врвовите на прстите, но новиот индонезиски закон им го забранува тоа.

Дани имаат најчесто договорени бракови, а свадбените свечености се одржуваат само на значајни датуми или празници. Мажот на семејството на идната сопруга дава мираз – 4-5 свињи.

Не користат сол, бибер ни други зачини. Се препорачува свињата да се намачка со нејзината крв пред да се пече. Сите состојки не се мијат.

Жените готвачки не смеат да јадат месо.

Profimedia

Уловениот дивеч смеат да го јадат само мажите.

Познати се по својата гостољубивост и иако не зборуваат странски јазици, се обидуваат да се разберат со помош на раце и нозе и тоа најчесто многу успешно.

Прочитајте и...  Овие фотографии од самоизолација се хит на Интернет, не знаеме која од која е посмешна! (ФОТО)

На племето металните орудија не му се познати, а користат само дрвен алат, лакови и стрели. Нивното село е опкружено со планини кои достигнуваат до 4500 метри. За да преживеат, садат компири и одгледуваат свињи.

Во просек се високи помалку од еден ипол метар, а нивното секојдневие се состои од ритуали кои се незамисливи за цивилизираното население.

Profimedia
Profimedia

Прочитај повеќе

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат

Еве зошто ги поместуваме стрелките на часовникот и кога ќе престанеме тоа да го правиме

Слободен печат

Ова место го посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе годишно: Сега е затворено на еден месец (ВИДЕО)

Слободен печат

Шишањето коса во сопствена режија стана хит, еве ги најдобрите совети, а ако нешто „зезнете“ не грижете се – ќе порасне!

Слободен печат

Ја откажаа венчавката, па раскинаа: Денеска сите се прашуваат дали Бен Афлек и натаму ја сака Џенифер Лопез?

Слободен печат

Досега никој не знаеше како изгледаат: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дејвид Ковердејл во свој стил: Објави песна „Coronavirus blues“, па му испрати „важна“ порака на вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Слободен печат

Пеце од Суперхикс за анти-коронално расположение (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ладен туш“ за Хари и Меган Маркл: Трамп нема да и го плаќа обезбедувањето при престојот во САД!

Слободен печат

Родени се Ерик Клептон и Селин Дион, „Леб и сол“ го објавија албумот „Као какао“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Роби Вилијамс по три недели карантин стигна дома, децата потрчаа да го гушнат (ВИДЕО)

Слободен печат