Птичјиот грип коси по бугарските фарми

Птичји грип /Фото: Профимедиа

Бугарската агенција за безбедност на храна (БФСА) извести дека избувнала нова епидемија на птичји грип. Не така одамна, уште една голема живинарска фарма во Добричко – во село Дончево – беше зафатена од вирусот. Во Добричко село ќе бидат убиени 180.000 кокошки поради птичји грип Бугарската агенција за безбедност на храна објави појава на грип А (грип) кај птици во селото Дончево, општина Добрич, јави БНР.

Во живинарскиот комплекс се чуваат околу 180.000 кокошки, објави „Сега.бг.њус“. Инфекцијата навлезе во голема живинарска фарма во земјата на градот Генерал Тошево, Добричко, каде се одгледуваат 129.000 кокошки несилки. Самиот сопственик на фармата пријавил зголемена смртност на птиците, а направените тестови потврдиле дека причината е грипот А – односно птичји грип. Директорот на БАБХ издал наредба да се преземат мерки – вклучително и убивање на болните кокошки и оние кои „се во контакт“ со нив. Околу зафатената ограда се дефинирани две зони – безбедносна зона од 3 километри, која го опфаќа градот и 10 километри надгледувана зона.

Се следат движењата на домашните и другите птици, јајцата, производите и животинските нуспроизводи добиени од нив, храната за птиците и транспортните средства поврзани со технолошкиот процес во објектите. од страна на. Оваа епидемија се разгоре токму кога почнаа да се намалуваат ограничувањата за тргување на пазарите на фармерите поради претходните случаи на фарми погодени од птичји грип. Од БАБХ потсетуваат дека месото од живина и производите добиени на локација каде е констатирана појава на птичји грип не се опасни по здравјето на луѓето, доколку се почитуваат хигиенските правила за ракување со храна во домаќинството.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот