Проблеми при реновирање: Која соба прва да се реновира, а која последна?

Фото: Pexels / Skitterphoto

Ако реновирате цел стан или куќа, сигурно сте загрижени од која просторија треба да започнете, бидејќи ако сè е за реновирање, целиот процес може уште повеќе да ве фрустрира и да создаде чувство дека ќе никогаш не завршува.

Дали треба да започнете со заедничките простории, како што е кујната или дневната соба, за што поскоро да ги вратите во функција? Или подобро е да се фокусирате на другите простории за заедничките простории да останат употребливи подолго време?

Реновирањето на домот, особено ако продолжите да живеете во него, може да биде многу предизвикувачки процес, а за да се обезбеди што поголем комфор, важно е внимателно да го испланирате редоследот на реновирање на собите, пишува „Задвољна.хр“.

Навистина има правилен редослед, а еве каков би бил тој, без разлика дали се преуредувате или ја препуштате целата работа на мајсторите:

1. Кујна

Добра идеја е да започнете со собата која е најприоритетна, а тоа е обично кујната. На овој начин, ако ви снема пари или енергија, барем сте ја завршиле најважната област.

Декорирањето на кујната е една од најдобрите појдовни точки при реновирање на вашиот дом, нејзиното реновирање може да биде неверојатно напорно и може да потрае подолго од реновирањето на другите простории. Ако тргнете од кујната, побрзо ќе се вратите во нормала, бидејќи најнепрактично е да немате каде да готвите. Сè друго е полесно да се замени.

2. Бања

Друга заедничка просторија чиј неред и преуредување прилично ја нарушува дневната рутина е бањата, па всушност можете да започнете со неа, а потоа да продолжите во кујната.

Реновирањето на бањата и кујната ќе бидат најинтензивните проекти во вашиот дом, бидејќи тие вклучуваат многу столарски, електрични и водоводни работи, кои честопати треба да се направат во исто време. Значи, прво тргнете ги од патот тие поинтензивни проекти.

3. Дневна соба

По завршувањето на реновирањето и поправките во кујната и бањата, можете да продолжите да работите на дневната соба. Примарната дневна или семејна соба е место за одмор, релаксација и забава, а може да послужи и како спална соба додека се одвива остатокот од реновирањето.

4. Спални соби

Конечно, откако ќе се реновираат вашата кујна, бања и простории за живеење, можете да го свртите вниманието кон уредувањето на спалната соба.

Одржувањето на нормалноста во текот на процесот е клучно за намалување на стресот од реновирањето, особено кога станува збор за квалитетен сон. Колку подолго достапноста на спалната соба ќе ви овозможи да спиете и да се облекувате како и обично, а тоа ќе ви биде од голема корист додека се одвиваат другите пообемни и потешки работи.

Бонус совет:

Што се однесува до редоследот по кој се изведува работата во секоја просторија поединечно, секогаш е најдобро да се оди од внатре кон надвор, односно прво да се решат сите длабоки работи, инсталации и механички работи на ѕидовите и подот, па дури потоа преминете на „козметички“ процедури како бојадисување на ѕидовите, додавање нови лустери и слично.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот