По 7000 денари добија 62 семејства со новороденче во Центар

Фото: Општина Центар

Градоначалникот на Општина Центар подели 62 решенија на семејства со новороденчиња за еднократна парична помош од 7.000 денари, која Општината ја доделува редовно, во рамки на проектот за првична помош и поддршка на родителите кои се жители на Центар и имаат принова во семејството. Покрај решенијата, Герасимовски на семејствата им подели и пригодни подароци од општествено одговорни компании.

Нашата задача е да направиме поубаво и подобро општество за сите нови генерации во општината, а мојата заложба како градоначалник е да инвестираме во детската заштита и создавање подобри услови за нега, образование и воспитание. Мило ми е што денеска запознав дел од нашите најмлади сограѓани, им посакувам добро здравје и среќно и безгрижно детство – рече Герасимовски.

За добивање на парична помош за новороденче, според Правилникот, потребно е да се поднесе барање, а во прилог да се достават на увид фотокопија од важечки лични карти или пасош за лична идентификација со адреса на живеење или престојување во Општина Центар, фотокопија од извод на родените за новороденчето и фотокопија од трансакциска сметка на барателот на оваа помош. Рокот за поднесување на барањето е до шест месеци од денот на раѓањето на новороденчето.

Од Општина Центар најавуваат дека и понатаму ќе продолжат со проекти од областа на детската заштита и дека ќе се грижат за најмладите кои претставуваат најголема радост за секое семејство.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот