ПЕКОЛ ВО ЕВРОПА: Опасноста од мегапожари сериозна и голема закана! (ВИДЕО) - Слободен печат

ПЕКОЛ ВО ЕВРОПА: Опасноста од мегапожари сериозна и голема закана! (ВИДЕО)

Поради исклучително високи температури ширум Европа овие денови беснеат пожари, а ЕУ ги опишува како „сериозна закана“.

Шумските пожари добиваат на интензитет, посебно во земјите од јужна Европа, како што се Грција, Шпанија, Франција, Италија и Португалија, но и на Скандинавскиот полуостров.

Експерти предупредуваат дека континентот треба да се подготви за мегапожари кои ќе достигнат, ново, масивно ниво.

Помеѓу 2000 и 2017 година, во пожарите, во земјите членки на ЕУ страдааа 611 пожарникари и цивили, а економската штета е проценета на повеќе од 54 милијарди евра.

Овие екстремни мегапожари, од кои сега Европа стравува, се карактеризираат со брзо ширење и поинтензивен оган.

Од друга страна, во Португалија, веќе над 1.000 пожарникари се на терен и се во тридневна акција, во која и натаму не можат да се справат со силниот оган.

Прочитајте и...  Регионални избори во Италија: Демократите го победија Салвини во Емилија Ромања

Прочитај повеќе

Продолжува потрагата по вториот пилот на урнатиот хеликоптер во Хрватска

Слободен печат

Андоновиќ: Неизвесна изборна година за државите од поранешна СФРЈ

Слободен печат

Двајца пилоти загинаа при пад на воен авион во Алжир

Слободен печат

Скопската вода е безбедна за пиење

Слободен печат

Парламентарните избори на Нов Зеланд ќе се одржат на 19 септември

Слободен печат

Дескоска: Очекувам законот за ЈО да се донесе пред распуштањето на парламентот

Слободен печат

Остави Коментар

10 − eight =

Прочитај повеќе

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАСТЕ: Од коронавирусот во Кина починаа 106 лица, заразени околу 4.500

Слободен печат

Цацановски: Социјалниот центар „Дуња“ промовира солидарност и вредности што се потиснати во општеството

Слободен печат

Белгиски универзитет развива вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Алармантно – продолжува палењето на контејнери во главниот град

Слободен печат

КИНЕСКИТЕ ВЛАСТИ АПЕЛИРААТ: Граѓаните да избегнуваат патување во странство за спречување на коронавирусот

Слободен печат

Магла утринава во неколку градови, преку ден облачно со дожд

Слободен печат