Нов граничен премин за камиони отворен на украинско-полската граница

Камиони заглавени на границата меѓу Украина и Полска / Фото EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ POLAND OUT

Првите 30 празни камиони поминаа низ новоотворениот премин Ухринов-Долхобичув на украинско-полската граница.

Официјален Киев очекува дека отворањето на овој премин ќе ги деблокира главните копнени коридори во период на штрајкот на полските возачи на камиони, соопшти денеска украинската гранична служба.

Полските камионџии штрајкуваат од 6 ноември поради нивната наводно подредена положба во однос на нивните украински колеги, а како резултат на тоа се блокирани четири гранични премини.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот