Нелегалните дроги и проституцијата генерирале 4,5 милијарди евра за холандската економија во 2021 година

Холандска полиција/ Фото: Миа

Шверцот со дрога, илегалната проституција и шверцот со тутун генерирале околу 17 милијарди евра во Холандија во 2021 година, но најголемиот дел од приходите течеле во странство, според новото истражување на холандскиот Национален завод за статистика.

Вкупно, незаконските активности генерираат 4,5 милијарди евра за холандската економија во 2021 година, соопшти канцеларијата.

Најголеми приходи донесе кокаинот, генерирајќи 10,7 милијарди евра од продажба, но 90 отсто од приходите отидоа во странство.

-Голем дел од меѓународната трговија со дрога што се одвива во Холандија е под контрола на луѓе кои не живеат овде, наведува Националната статистичка служба на Холандија во публикацијата „Проценка на недозволени активности во националните сметки“.

Покрај трговијата со кокаин, Националниот завод за статистика проценува и производство и трговија со синтетички дроги, производство и трговија со канабис, проституција и нелегално производство и трговија со тутун.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот