Лоша вест за Полска: Европското првенство го започнуваат без најголемата ѕвезда

Фото: EPA-EFE/Piotr Nowak POLAND OUT

Најголемата полска ѕвезда, Роберт Левандовски сигурно ќе го пропушти Европското првенство откако се повреди на последниот подготвителен натпревар против Турција.

Денеска Фудбалскиот сојуз на Полска ги објави резултатите од медицинските прегледи кои покажале дека напаѓачот се здобил со скинат мускул.

Ваквата повреда значи дека Полска против Холандија ќе мора да биде без Левандовски. Дали ќе биде во состојба да помогне за средбите со Франција и Австрија зависи од текот на неговата рехабилитација во наредните денови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот