Крадци украле стока вредна над 6 милиони евра од бутик на „Шанел“ во Париз

Ограбена продавница на Шанел во Париз / Фото ЕПА VALAT

Во понеделникот наутро во Париз, бутик на познатиот бренд „Шанел“ беше ограбен, а крадците успеале да украдат луксузни стоки за кои се проценува дека вредат меѓу 6 и 10 милиони евра, пишува ВВД.

Наводно, четири лица паркирале со автомобил директно во предниот дел на продавницата, кршејќи ги прозорците за да го пробијат влезот. Откако ги украле скапите предмети од марката, осомничените потоа го запалиле возилото и избегале со втор автомобил.

„Поединците употребиле прво возило пред да влезат во објектот, па го скршиле прозорецот пред да побегнат со второ возило, земајќи стока од продавницата“, вели полицискиот извор на АФП.

„Потврдуваме дека се случи напад во бутикот „Шанел“ во текот на ноќта меѓу 9 и 10 јуни 2024 година. За среќа, нема повредени вработени“, изјави за ВВД портпаролот на „Шанел“. „Отворена е полициска истрага и тесно соработуваме со полицијата за да и помогнеме во нивните истраги“.

„Шанел“ ја затвори продавницата до понатамошно известување.

„Висината на загубата е непозната во оваа фаза. Продавницата ќе остане затворена неколку дена додека се санираат штетите“, додаде портпаролот на компанијата.

Истрагата околу кражбата се уште е во тек. Грабежот е втор што се случи на истата улица, по сличен инцидент во продавницата на Хари Винстон на 19 мај.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот