Корупцијата е сѐ поголем проблем во Европа, оцени Транспаренси Интернешнл

Фото архива

Според податоците на експертите, корупцијата во Западна Европа и во Европската унија се влошува, а ова е првпат таа да се влошува по повеќе од една деценија, пишува Еуроњуз.

Последниот Индекс на перцепција на корупцијата (ИПК) на Транспаренси Интернешнл истражи 180 земји и територии според нивните перципирани нивоа на корупција во јавниот сектор на скала од нула (многу корумпирана) до 100 (многу чиста).

Според извештајот, експертите и деловните луѓе откриваат дека најмалку корумпирана земја во светот е Данска, а веднаш зад неа следат Финска и Нов Зеланд на второто и третото место, соодветно.

И покрај тоа што добро се пласираа во вкупната листа, неколку високо рангирани демократии, како што се Шведска (82), Холандија (79), Исланд (72) и Обединетото Кралство (71), ги забележаа своите најниски резултати досега во годишниот ИПК.

„Падот на регионалната оценка за ИПК во Западна Европа и ЕУ покажува дека европските влади треба посериозно да ја сфатат борбата против корупцијата и да го почитуваат владеењето на правото“, рече Флора Кресвел, регионален координатор за Западна Европа на Транспаренси Интернешнл.

Антикорупциските напори или стагнираа или опаднаа во повеќе од три четвртини од земјите во регионот, според Транспаренси интернешнал.

„Враќањето на контролите и рамнотежата ја остава отворена вратата за корупција“, рече таа. „Земјите мора да ги подигнат своите стандарди и подобро да ги спроведат сопствените правила за да ги засилат напорите против корупцијата, штитејќи го правосудниот систем од мешање и ставајќи резервна копија на моќните интересни групи во политиката“.

Земјите со најдобри резултати се Данска (90), Финска (87) и Норвешка (84), додека најслабо рангирани се Унгарија (42), Романија (46) и Бугарија (45).

Од 31 земја во овој регион, само шест земји значително го подобриле својот резултат од 2012 година: Чешка (57), Естонија (76), Грција (49), Латвија (60), Италија (56) и Ирска (77).

Во споредба со нивните резултати за 2015 година, Австрија (71), Луксембург (78), Шведска (82) и Обединетото Кралство (71) значително ослабнале во оваа борба.

Полска (54), исто така, забележа пад од седум поени во текот на изминатата деценија поради „напорите на претходната владејачка партија ПиС да ја монополизира власта на сметка на јавниот интерес“, се вели во извештајот. Исто така, се истакнува дека Грција (49) постигнала многу ниски резултати на листата за 2023 година поради слабата судска независност.

Сепак, дури и земјите со највисоки оценки имаат проблем со спречување на корупцијата во јавниот сектор, според извештајот, истакнувајќи дека тие „имаат лошо досие во гонење на компании кои плаќаат мито за освојување на странските пазари“.

Извештајот го нагласува случајот во Холандија (79), каде властите се соочија со критики поради тоа што избраа да не го гонат Шел во случајот за поткуп на нафта во Нигерија, особено во светлината на шокантните ослободителни пресуди во Италија за истиот случај.

Транспаренси Интернешнл, исто така, се повикува на неодамна предложената директива на ЕУ за антикорупција, која, доколку биде усвоена, ќе бара од земјите-членки „да го претворат странскиот поткуп од страна на побарувачката како кривично дело“.

Некои земји од ЕУ веќе ги криминализираа и страните на понудата и побарувачката на странски поткуп. Сепак, тие ретко – ако воопшто некогаш – се движат против странски претставници.

Некои од најозлогласените корупциски скандали во поновата историја вклучуваат перење пари преку банки во земјите на ЕУ како Данска (90), Германија (78) и Шведска (82). Неуспехот на нивните влади да ги надгледуваат банките адекватно е една од причините зошто на ниво на ЕУ работи нов орган за спречување на перење пари.

При испитувањето главно африкански случаи на прекугранична корупција, извештајот исто така покажа дека Швајцарија (82), иако има високи резултати, сè уште се бори со својот статус на центар за перење пари, каде корумпираните странски елити можат лесно да најдат посредници за создавање и управуваат со компании и трустови за нив.

Сепак, неодамна предложената легислатива има за цел да ги прошири обврските за спречување на перење пари на адвокатите и другите професионалци за да се спречи тоа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот