Како ќе се движи златото во 2024 година – прогнози на експерти

Инвестирањето во злато привлече значителен интерес во текот на изминатата година. Цените на благородниот метал нагло пораснаа, достигнувајќи го својот највисок степен во повеќе од една година, додека американскиот синџир супермаркети Костко дури почна да продава златни прачки.

Ова не е чуден тренд. Со инфлација далеку над целта на ФЕД од 2%, многу потрошувачи се свртеа кон благородниот метал. Златото е исто така диференцијатор на инвестициските портфолија и долгорочно складирање на вредност.

Сепак, неговите цени варираат на краткорочно ниво. Во септември, на пример, неговата просечна цена падна под 1.850 $/oz, но кон крајот на ноември, нејзината цена надмина 2.000 долари за унца.

Еве ги мислењата на експертите за патеката што се очекува да ја забележи златото, според агенцијата CBS:

Безбедни инвестиции

Една од причините зошто златото е популарно и поскапо е постојаната инфлација. Иако ФЕД беше принуден неколку пати да ги зголемува каматните стапки за да ги спушти, инфлацијата сè уште не ја надминува целта на централната банка од 2%. Според прогнозата на WisdomTree, инфлацијата ќе остане над оваа точка уште некое време.

Прогнозата на WisdomTree моментално вклучува стапка на инфлација од 3,1% на почетокот на 2024 година и 2,6% во третиот квартал од следната година, што може дополнително да ја зголеми побарувачката на злато и неговата цена.

„Кога стапките на инфлација растат, цените на златото често растат“, вели аналитичарот на Gold IRA Guide, Лиам Хант, додавајќи дека „ако продолжат сегашните трендови на економска несигурност и инфлациски притисоци, цената на златото може да се зголеми.

Во 1980 година, цените на благородниот метал достигнаа тогаш рекордно високо ниво од 800 долари/унца по повеќегодишна инфлаторна криза.

Меѓутоа, предвидувањата не се секогаш точни. Иако WisdomTree во моментов предвидува дека цените на златото ќе пораснат на рекордно високо ниво во 2024 година, ако работите се влошат цената може да се зголеми уште повеќе, според извршниот директор на компанијата Нитеш Шах.

Геополитички тензии

Друг важен фактор што треба да се земе предвид е геополитиката.

„Геополитичките ризици и преминувањето кон безбедни средства често се движечката сила зад растот на цената на златото. Неодамна, конфликтот во Израел ја зголеми геополитичката премија на благородниот метал“, истакна Шах.

Треба да се напомене дека по избувнувањето на војната во регионот, цената на златото забележа драматичен пораст.

„Постојат стравувања дека неконтролираната и широко распространета војна би можела да ги наруши глобалните пазари и синџирите на снабдување и да доведе до масовна промена кон златото и другите безбедни засолништа поради зголемената нестабилност и неизвесност“, рече Лијам Хант.

Конечно, се очекуваат претстојните претседателски избори во САД во 2024 година каде, историски, многу луѓе се свртуваат кон златото. Како што забележува Шах, „со оглед на изборите во САД, очекуваме малопродажната побарувачка за злато да остане висока бидејќи инвеститорите се свртуваат кон благородниот метал како заштита од неизвесноста на политичките случувања“.

„Златото е најдобар хеџ фонд“, рече основачот на Нобл Голд Инвестментс Колин Плам, додавајќи дека „економијата поминува низ рецесија во просек на секои 5,5 години. Секој пат, инвеститорите се свртуваат кон една работа: злато.

Врз основа на проценките на WisdomTree, цената на златото ќе расте во текот на 2024 година, достигнувајќи 2.090 долари/унца до третиот квартал. Сепак, во своето „најлошо“ сценарио, WisdomTree тврди дека овие цени може да достигнат дури и 2.300 долари/унца.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот