Јокиќ по четврти пат во кариерата е избран во најдобрата петорка на НБА лигата

Српскиот кошаркар на Денвер нагетс, Никола Јокиќ/фото: EPA-EFE/ADAM DAVIS

НБА лигата ги објави имињата на кошаркарите кои се најдоа во идеалниот тим на ова натпреварување, а во првата петорка се најде и српскиот центар на Денвер, Никола Јокиќ.

За актуелниот МВП на лигата ова е четврти пат во кариерата да биде избран во првата петорка, во која беше и во 2019, 2021, 2022 година.

Покрај него, тука се и Јанис Адетокумбо, Лука Дончиќ, Шеј Гилџес-Александер и Џејсон Тејтум.

Во „резервниот“ тим се Џејлен Бренсон, Ентони Дејвис, Кевин Дурант, Ентони Едвардс и Кавај Ленард.

Третиот тим го сочинуваат Девин Букер, Стеф Кари, Тајрис Халибартон, Леброн Џејмс и Домантас Сабонис.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот