Израелско здружение тврди дека има докази за системско и намерно сексуално насилство од припадниците на Хамас

ИД и Хамас / Фото Колаж на СП / ЕПА

Здружението на кризни центри за силување во Израел соопшти дека собрало докази против вооружени лица односно припадници на Хамас коишто систематски и намерно извршиле сексуални злосторства за време на нападите на 7 октомври, пишува Би-би-си. 

Извештајот на организацијата чадор  која опфаќа повеќе организации опишува сексуално насилство на повеќе локации.

Тие, наводно, вклучувале и насилни силувања на жени извршени колективно или пред публика.

Хамас негираше дека неговите вооружени лица сексуално ги нападнале жените за време на нападите.

На 7 октомври, стотици од палестинската вооружена група се инфилтрираа во јужниот дел на Израел, каде што убија околу 1.200 луѓе и зедоа 253 други како заложници.

Израел одговори со отпочнување воена кампања во Газа, за време на која се убиени 29.300 луѓе, според Министерството за здравство на Хамас.

Извештајот на Здружението на кризни центри за силување во Израел (ACCRI) обединува голем дел од она што е пријавено, како и други информации што велат дека ги добиле директно од професионалци и доверливи повици.

Откри дека нападите на 7 октомври вклучувале „брутални акти на насилно силување, често со закани со оружје, конкретно насочени кон повредени жени.

„Многу инциденти со силување се случија колективно, со соработка меѓу терористите-извршители“, се вели во извештајот. „Во некои случаи, силувањето било спроведено пред публика, како што се партнери, семејство или пријатели, за да се зголеми болката и понижувањето за сите присутни.

„Некои членови на Хамас ги гонеа жртвите кои избегаа од масакрот, влечејќи ги за коса со врескање. Поголемиот дел од жртвите потоа беа убиени за време или по сексуалниот напад“.

Исто така, извештајот цитира различни извори кои укажуваат дека телата на многу жртви биле пронајдени осакатени и врзани, со брутално нападнати полови органи, а во некои случаи и оружје вметнувано во нив“.

Неколку преживеани од фестивалот Нова пријавија случаи на групни силувања, каде жените биле малтретирани и тепани од страна на терористите на Хамас, кои ги повредиле и на крајот ги убиле, се вели во извештајот.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот