И роботи ќе точат гориво во Обединетите Арапски Емирати

Гориво / Фото: МИА

Роботска рака наскоро ќе ги полни бензинските пумпи во Обединетите Арапски Емирати. Национална нафтена компанија започна пилот проект и автоматизираната рака е дел од плановите за воведување на вештачка интелигенција во услужниот сектор.

Со помош на сензори и камери, роботска рака допира до возилото, го отвора резервоарот и прикачува црево за гориво, објави Каматица.

Позната германска компанија ги затвора капацитетите, целосно ќе престане да работи до крајот на годинава Механичката рака користи компјутерска технологија за брзо и прецизно, без излевање, да го наполни горивото, со што го забрзува сервисирањето, но и ја штити животната средина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот