ФОТО | Во зоолошката во Прага се роди кинески панголин, егзотично животно пред изумирање

Фото: Принтскрин - Твитер

Зоолошката градина во Прага го објави раѓањето на загрозен кинески панголин, егзотично источноазиско животно познато и како панголин.

Бебето цицач со тежина од само 135 грама е добро еден ден по раѓањето. Според директорот на зоолошката градина, Мирослав Бобек, тоа е прво младенче од ваков вид во европска зоолошка градина. Првите денови од животот на новороденчето се сметаат за критични. Се уште е рано да се одреди полот, соопштија од зоолошката градина.

На панголините им се заканува изумирање бидејќи нивното месо во Азија се јаде како луксузно јадење, а нивните лушпи се користат во традиционалната кинеска медицина.

Родителите панголин, Рун Хоу Танг и Гуо Бао, пристигнаа во Чешка од Тајван минатиот април како резултат на партнерството меѓу Прага и Тајпеј. Поради оваа соработка, односите на Прага со Пекинг, кој го смета Тајван како дел од својата територија, се влошија.

Со повеќе од 1,5 милиони посетители минатата година, зоолошката градина во Прага е една од најпосетуваните атракции во градот.

Директор на зоолошка градина од Мексико наредил да се убијат и зготват пигмејски кози за божиќна забава

Неколку шимпанзи побегнале од зоолошка градина во Шведска, чуварите морале да ги убијат

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот