Директор на зоолошка градина од Мексико наредил да се убијат и зготват пигмејски кози за божиќна забава

Пигмејска коза/ Фото Mysterious Snowflake Creative Studio / Alamy / Profimedia

Поранешниот директор на зоолошката градина во јужно Мексико наредил да се убијат четири пигмејски кози, а пота тие да се зготват за да може да се изедат на божиќната забава, тврдат властите, пренесува „Гардијан“.

„Овие четири животни беа заклани и зготвени во просториите на зоолошката градина и беа послужени како храна на забавата на крајот на годината“, рече Фернандо Руиз Гутиерез, директор за диви животни на државниот оддел за животна средина, обвинувајќи го тогашниот директор на зоолошката градина, Хозе Рубен Нава. „Ова го стави на ризик здравјето на луѓето кои ги јадеа, бидејќи овие животни не беа погодни за човечка исхрана“.

Рубен Нава бил сменет како директор на локалната зоолошка градина во градот Чилпанцинго на 12 јануари откако тамошните медиуми објавиле за смртта на елен од таа зоолошка. Но, официјалните лица во вторникот рекоа дека истрагата открила дека некои животни во зоолошката градина наводно биле продадени, тргувани или изедени по наредба на Нава.

Државниот оддел за животна средина соопшти дека елените и добитокот, исто така, биле тргувани со приватни лица, без соодветно сметководство.

Нава, исто така, наводно заменил зебра за некои алати потребни за поправка на работите околу зоолошката градина, но инспекцијата не открила такви алати во објектот. Не е јасно дали Нава е формално обвинет во случајот или дали има адвокат.

Мексико долго време има проблем со приватните граѓани кои нелегално набавуваат егзотични животни. Со години, шверцерите на дрога во Мексико се познати по тоа што градат приватни живеалишта со лавови, тигри и други диви животни. Тие понекогаш им бегаат, по што се сее паника кај жителите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот