Една по една се затвораат вратите за македонските туристи

Туристичките дестинации една по една ги затвораат вратите за македонските туристи. Зголемениот број новозаразени лица со Ковид-19 во Македонија во изминативе неколку денови придонесува земјите што полека ги отвораат границите, да стават блокада за влез на туристи од нашата држава.

Токму поради оваа причина Црна Гора одлучи да не ги отвора границите за македонските државјани, а слично како и другите соседи и Црна Гора ќе ја обновува листата на земји на неколку недели, па ќе се одлучува од кои држави ќе се пуштаат странци, а од кои не.

Грција, која е редовно одредиште за македонските туристи, од претходно најави дека ги отвора границите за нашите државјани на 15 јуни, меѓутоа последните информации се и дека оваа ситуација сега е доведена во прашање.

Прочитајте и...  Околу 80 проценти од новозаразените во Рим се позитивни случаи од странство

Отворањето на границите на Грција кон Македонија може да стане неизвесно поради сè поголемиот број нови случаи со коронавирус во нашата земја, но состојбата дополнително е влошена и откако во понеделникот во Атина пристигна авион од Катар со повеќе од 90 патници, од кои 12 се потврдени како позитивни, по што Грција ги суспендираше летовите од и до оваа земја.

Од другите земји во регионот, Бугарија дозволи влез за Македонците без да биде потребно да се тестираат на ковид-19, исто како и Србија, од каде што властите им забранија на своите граѓани да патуваат во Македонија, додека Босна и Херцеговина ги отвори границите само за Србија, Хрватска и за Црна Гора.

Прочитајте и...  „Вашингтон пост": Трамп излажал повеќе од 20.000 пати од 2017 година

Хрватска исто така ги отвори вратите за неколку земји, но Македонија не е дел од тој список, а Косово одлучи да прима и посетители од Македонија, со тоа што сите лица што влегуваат на територијата на оваа држава и поседуваат негативен резултат од тестот на ковид-19 (не постар од четири дена), не подлегнуваат на процедурата на самоизолација.

Од друга страна, Албанија исто така ги отвори границите за Косово, за Црна Гора и за Македонија, но тамошниот премиер Еди Рама предупреди на „внимателност“.

Покрај ова, и земјите како Малта и Чешка, во кои многу Македонци летово се упатуваат на сезонска работа, засега одлучија да стават клуч на границите за нашите државјани.

Прочитајте и...  На паркингот на Средно Водно се паркирале 282 возила

Според сето ова, како што досега стојат работите, македонските граѓани што ова лето имаат желба да патуваат, немаат многу избор, а како резултат на високата бројка на заразени со ковид-19 во земјава, без разлика на тоа што досега нема најави за отворање на нашите граници, вратите кон повеќето туристички дестинации една по една ни се затвораат.

Прочитај повеќе

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Слободен печат

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Слободен печат

Дебар денеска достави барање за еден пулмолог и еден инфектолог

Слободен печат

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

Слободен печат

Поранешната директорка на Кожна клиника поднела приговор за казната од 10 илјади евра

Слободен печат

Во Србија 154 пациенти се борат за живот, приклучени на респиратори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Франција приведено лице, имал педофилски страници на тајни мрежи

МИА Агенција

Привршува откупот на вишни во делчевско

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирусот во светот надмина 13 милиони

Слободен печат

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Бројни случаи на кршење на изборниот молк, говор на омразата и непочитување на мерките за заштита од коронавирусот

Слободен печат

Во Малешевијата два активни случаи со ковид-19

Слободен печат