13 C
Скопје

Денеска е Божиќ, денот на Христовото раѓање, а ова се народните обичаи и верувања

Денеска е Божиќ, највеселиот православен празник со кој се слави раѓањето на Исус Христос.

Божиќ се слави три дена. Божиќното утро почнува така што рано в зори се слушаат камбаните од сите православни цркви и храмови, се облекува свечена облека и се оди во црква на божиќна литургија.

Луѓето се поздравуваат и отпоздравуваат со зборовите „Христос се роди“ и „Вајстина се роди“.

Утрото на Божиќ се појадувa од Бадниковата трпеза, којашто потоа се раскрева. Исто така од овој ден се прекинати божиќните пости и може да се мрси. Семејствата со помали деца наутро после појадокот се приготвуваат и заминуваат на гости кај своите најблиски.

Целта на овој празник е токму таа, да се поврзат луѓето на овој ден со Бога и со своите најблиски. Да поминат квалитетно време заедно и да го прослават Христовото раѓање.

Старите обичаи и верувања за Божиќ

Ако на Божиќ врне, се верува дека ќе вроди со плод сè што ќе биде копано со мотика.

Во некои краеви веруваат дека ќе има многу мед во текот на годината ако бадникот фрла искри сам од себе.

За Божиќ е убаво да се подновиме.

Пред јадење домаќините истовремено треба да ги соблечат чевлите бидејќи се верува дека поради тоа жените побрзо се породуваат, кравите се телат, а овците се објагнуваат.

Во некои краеви се верува дека божикната свеќа не треба да се гаси со дување, туку со леб натопен во вино.

На Божиќ човек не треба да се опие бидејќи се смета дека ќе биде пијан цела година.

Сè што ви задавало мака преку годината, треба да го направите утрото на Божиќ и тоа веќе нема да ви биде проблем.

Поврзани вести

МОН: На средбата со родителите малку се посвети внимание на дигитализацијата, тоа што се зборуваше е спротивно на законските решенија

Михаило Донев

ЕУ планира да забрани плаќање во готово за износ над 10.000 евра

Слободен печат

4-годишно дете потрошило над 2.000 долари на сладолед во форма на Сунѓерот Боб

Слободен Печат

Д-р Јовановска: Жалам за изгубениот млад живот, но не е точно дека се пресечени црева наместо папочна врвка

Родителите против дигитализација на учебниците до крајот на работниот ден ќе чекаат одговор од МОН

Михаило Донев

Ново писмо на активни француски воени лица посветено на „спасот на земјата”

Слободен печат

Остави Коментар