-6 C
Скопје

Денеска е Божиќ, денот на Христовото раѓање, а ова се народните обичаи и верувања

Денеска е Божиќ, највеселиот православен празник со кој се слави раѓањето на Исус Христос.

Божиќ се слави три дена. Божиќното утро почнува така што рано в зори се слушаат камбаните од сите православни цркви и храмови, се облекува свечена облека и се оди во црква на божиќна литургија.

Луѓето се поздравуваат и отпоздравуваат со зборовите „Христос се роди“ и „Вајстина се роди“.

Утрото на Божиќ се појадувa од Бадниковата трпеза, којашто потоа се раскрева. Исто така од овој ден се прекинати божиќните пости и може да се мрси. Семејствата со помали деца наутро после појадокот се приготвуваат и заминуваат на гости кај своите најблиски.

Целта на овој празник е токму таа, да се поврзат луѓето на овој ден со Бога и со своите најблиски. Да поминат квалитетно време заедно и да го прослават Христовото раѓање.

Прочитајте и...  ФОТО I Домашните канцеларии на познатите блогерки се вистинска инспирација: Еве како да си направите совршено катче за работа

Старите обичаи и верувања за Божиќ

Ако на Божиќ врне, се верува дека ќе вроди со плод сè што ќе биде копано со мотика.

Во некои краеви веруваат дека ќе има многу мед во текот на годината ако бадникот фрла искри сам од себе.

За Божиќ е убаво да се подновиме.

Пред јадење домаќините истовремено треба да ги соблечат чевлите бидејќи се верува дека поради тоа жените побрзо се породуваат, кравите се телат, а овците се објагнуваат.

Во некои краеви се верува дека божикната свеќа не треба да се гаси со дување, туку со леб натопен во вино.

На Божиќ човек не треба да се опие бидејќи се смета дека ќе биде пијан цела година.

Прочитајте и...  Ким Кардашијан и Канjе Вест се откажаа од брачно советување

Сè што ви задавало мака преку годината, треба да го направите утрото на Божиќ и тоа веќе нема да ви биде проблем.

Поврзани вести

ФОТО: Северина го поддржа Бајден, но во костим за капење со американското знаме!

Слободен печат

Кога ви се јаде еден час пред полноќ: Мафини за брзо и здраво заситување

Слободен печат

ФОТО | Протести во Варшава: Демонстрантите фрлаа снежни топки по полицајците кои се обидуваа да ги растераат

Алек Стојковски

Хороскопски знаци на кои ќе им се насмевне љубовта во месец февруари

Слободен Печат

ФОТО | Фотографија полна љубов: Мајкл Даглас во прегратка со својот едномесечен внук

Слободен печат

ФОТО: Меланија Трамп со стил ја напушти Белата куќа

Слободен печат

Остави Коментар