Категорија: Скопје

Вести Скопје

Промотивен настан за проектот „Промоција на родово одговорни политики и буџети“

Слободен печат
Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, присуствуваше на промотивниот настан за новиот проект на UN Women „Промоција на родово одговорни политики и буџети:...
Вести Скопје

Обновено е детското игралиште во Жданец

Слободен печат
Општина Карпош изврши целосна санација на детското игралиште во Жданец. Обновени се детските реквизити, лулашките и тобоганот, а обновена е и урбаната опрема за релаксација...
Вести Скопје

Асфалтирана велосипедска патека на булеварот „Србија“

Слободен печат
Екипите на ЈП „Улици и патишта“, по налог на Град Скопје, ја асфалтираа велопатеката на булевар „Србија“, на потегот од булеварот „Борис Трајковски“ до булеварот...
Вести Скопје

Општина Центар нема да издава дозволи за градба додека дуповите кои се ревидираат не бидат усогласени со генералниот план

Слободен печат
Општина Центар донесе нова одлука за мораториум за Деталните урбанистички планови (ДУП) кои се спротивни на Генералниот урбанистички план на Град Скопје. Одлуката беше изгласана...
Вести Скопје

Скопје на пат да стане европска зелена престолнина

Алек Стојковски
За 13 месеци треба да биде подготвен Акцискиот план „Скопје – зелен град“, со што Скопје ќе биде првиот град во државата што ќе се...
Вести Скопје

Да трчаме за децата со Даунов синдром – „Run for Down”

МИА Агенција
По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца...
Вести Скопје

Скопје ќе добие нови паркови

МИА Агенција
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува ново зеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а...
Скопје

Со акција за подводно чистење на езерото Матка одбележан меѓународниот ден на водите

Слободен печат
Денеска, со акција за подводно чистење на езерото Матка, на која присуствуваше и  заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, во Скопје...
Скопје

Шилегов: Скопската вода е една од трите најдобри во Европа

Алек Стојковски
По повод „Светскиот ден на водата” скопскиот градоначалник Петре Шилегов и директорот на ЈП „Водовод и канализација” Душко Весковски денеска ги посетија каптажите Рашче 1...
Скопје

Шилегов: Со реализација на проектот „Паметен град” Скопје ќе стане модерна престолнина

МИА Агенција
Со реализација на проектот „Паметен град” Скопје ќе стане модерна престолнина, каде што основен двигател се напредните информатички технологии. Тоа подразбира систематски собирани, корисни информации,...