Скопје- Page 20 of 150 - Слободен печат

Category : Скопје

Вести Скопје

НЕМА ПОВЕЌЕ ПАРКИРАЊЕ НА КЕЈ: Градот конечно им се спротивстави на „снаодливите“ граѓани (ФОТО)

Градските власти конечно најдоа решение како да го стопираат паркирањето на возила на Кејот 13-ти Ноември, проблем поради кој беше целосно уништен и искршен поставениот...
Вести Скопје

Богоев: Нема да дозволиме „дебармаализација“ на Трнодол

Предлог Деталниот урбанистички план за Градска четврт ЈО3, блок 7, за делот околу Трнодол, се уште ја бранува засегнатата јавност. Иако предлог ДУП-от беше јавно...
Вести Скопје

Општина Центар ги подели решенијата за парична помош, бебешки производи и услуги за 100 семејства

Слободен печат
Во новото општинско основно училиште „Киро Глигоров”, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска ги подели решенијата за еднократна парична помош за новороденче во висина...
Вести Скопје

Новиот кум бадникар е Антони Пешев, а здравичар ќе биде Климе Коробар

Слободен печат
Здружението на граѓани Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје, денеска на прес конференција ги соопшти новиот кум и здравичар за 2020 година. Претседавачот...
Вести Скопје

Граѓаните од Карпош на анкета ќе одлучуваат дали сакаат зонско паркирање

Откако до општина Карпош пристигале 300 барања за воведување на зонско паркирање, општината најавува анкета со цел да го земе во предвид мислењето и на...
Вести Скопје

Делови од Чучер Сандево, Бутел и Аеродром утре ќе останат без струја

Слободен печат
Поради планирани технички зафати во електросистемот на Скопје утре од девет до 14:30 часот без струја ќе бидат корисниците од селата Брест, Побожје, Малино Маало,...
Вести Скопје

Пробивањето на „Илинденска“ и кружниот тек кај Мавровка се сѐ понеизвесни

Колони возила, свирење на автомобилски сирени, нервозни возачи… ова е сликата на голем дел од сообраќајниците во Скопје. Возачите бараат решавање на овој секојдневен проблем,...
Вести Скопје

Без вода утре дел од жителите на Општина Аеродром

Слободен печат
Без вода утре од 09:00 часот ќе останат корисниците на бул.„АСНОМ” бр.26 во Општина Аеродром. Како што соопшти РЦУК-Скопје, прекинот е поради промена на затварач...
Вести Скопје

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат
Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без напојување со електрична енергија ќе останат корисниците од општините Сарај, Сопиште, Ѓорче Петров и Студеничани, соопштуваат...
Вести Скопје

СЦ „Борис Трајковски” се опремува со пристапни објекти за деца со аутистичен спектар на нарушување

Слободен печат
Асоцијацијата за правата на децата и младинци со посебни потреби „Ластовица Скопје”, во соработка со ПОУ „Златан Сремец” го започна проектот „Инклузивен град – пристапни...