Регион- Page 119 of 380 - Слободен печат

Category : Регион

Вести Регион

Претседателските избори во Хрватска закажани за 22 декември

Слободен печат
Хрватската Влада на денешната седница ќе донесе одлука за распишување на претседателските избори, а „Индекс.хр“ дознава дека првиот груг од изборите ќе се одржи на...
Вести Регион

Околу 25 факултети под опсада во Атина, за попладне најавен нов протест

Слободен печат
„Со полиција и насилство нема образование” е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест закажан за напладне во...
Вести Регион

„Специјалецот“ на Путин во Советот на Европа за Приштина претставува „безбедносна закана“

Слободен печат
Веста дека Алексеј Кондратиев, пратеник во Советот на Европа би можел да стане известувач на Парламентарното собрание на Советот на Европа за Косово, сериозно ја...
Вести Регион

Две експлозии одекнаа во складиште за оружје во Турција (ВИДЕО)

Слободен печат
Најмалку 17 лица се повредени во две експлозии во складиште за оружје во југоисточниот дел на Турција. Двете експлозии одекнале доцна синоќа во складиштето на...
Вести Регион

Вучиќ за можната посета на Загреб: Ќе чуете, ќе напишам едно писмо

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не дал конкретен одговор дали ќе дојде на конгресот на собирот на Европската народна партија (ЕПП) во Хрватска, но затоа...
Вести Регион

ПРОДОЛЖУВА ШТРАЈКОТ НА ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА: Синдикатите ја одбија понудата на владата

Слободен печат
Синдикатите од образованието денеска ја отфрлија новата понуда на хрватската Влада за прекин на штрајкот, оценувајќи дека е полоша и од онаа што им беше...
Вести Регион

ЗАПЛЕНЕТА РЕКОРДНА КОЛИЧИНА ХЕРОИН: Полициско куче откри пратка вредна 87 милиони евра во Словенија

Слободен печат
Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на Словенија. Пратката, чија вредност на...
Вести Регион

Хрватското приморје ќе биде потопено до 2100 година (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Новиот извештај за стапката на загаденост на Земјината атмосфера доведе до тоа во 2017 година, во светски рамки доведе до глобално зголемување на нивото на...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Исчезнал пред 40 години: Островот кој го поплави Југославија

Слободен печат
Овој речен остров одамна исчезнал, го проголтола водата пред 40 години, но неговото постоење и натаму останува во историските книги. Иако повеќе не постои, на...
Вести Регион

Дачиќ: Хистеријата во Хрватска за можното доаѓање на Вучиќ е последица на антисрпската атмосфера

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека „хистеријата што преовладува во Хрватска поради евентуалното учество на претседателот на Србија и на Српската напредна партија...