12.8 C
Скопје

Категорија: Култура

Вести Економија Култура

Јапонскиот начин на работење наскоро во претпријатијата во земјава

МИА Агенција
Агенцијата за поддршка на претприемништво и оваа година објави Јавен повик за спроведување на стандардизирани услуги на менторство за микро, мали и средни претпријатија, што...
Култура

Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

Слободен печат
Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик. „Лагуна“ на корицата од книгата го...
Вести Култура

Отворена изложбата „Портали 2019“

Слободен печат
Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, вчеравечер во Музеј на Град Скопје ја отвори изложбата „Портали 2019“, по повод одбележувањето на 21 март...
Вести Култура

Романката Ана Бландијана е добитничка на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата

Слободен печат
Романската поетеса Ана Бландијана е лауреат на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Одлуката денеска, на Светскиот ден поезијата, ја соопштија дирекцијата и...
Вести Култура

Денеска во Скопје ќе можете да платите кафе со поезија

МИА Агенција
Акцијата „Плати со поезија“ на брендот на кафе „Јулиус Мајнл“ по повод Светскиот ден на поезијата денеска ќе се одржува на осум локации во Скопје....
Вести Култура

Тромбонистот на Џејмс Браун – легендарниот Фред Весли во Скопје

Алек Стојковски
На 26 март, со почеток во 20 часот, во ноќниот клуб Станица 26, концерт ќе одржи култниот тромбонист Фред Весли заедно со неговата група „Fred...
Вести Култура

Изложба „Портали 2019“ во Музеј на град Скопје

Слободен печат
Во четврток 21.03.2019 год. во 20:00ч. во Музеј на Град Скопје се отвора изложбата Портали 2019, со која започнуваат активностите на CreArt мрежата за креативни...
Вести Култура

Реномирани поети ќе читаат на Денот на поезијата

Слободен печат
Македонскиот ПЕН–центар и Националната и универзитетска библиотека в четврток ќе го одбележат Денот на поезијата со поетско читање. На читањето, кое традиционално се одржува во...